Upoznajte CRBC: Od Zemuna, preko Moračice, do Pelješca
China Road and Bridge Corporation (CRBC), jedna je od četiri najveće državne građevinske kompanije u Kini, koja je prva krenula na međunarodna tržišta, s fokusom na izgradnju infrastrukture, kao što su autoputevi, mostovi, luke, željezničke pruge, aerodromske piste i tuneli u Kini i inostranstvu.
Poslovanje uključuje i investicije, industrijski razvoj, trgovinu, leasing i druge usluge. S podružnicama u skoro 50 zemalja Azije, Afrike, Evrope i Južne Amerike, u CRBC-u su uspostavili vrlo efikasnu i brzu mrežu za saradnju, razvoj i menadžment. CRBC je sada ključna platforma za poslove kompanije China Communications Construction (CCCC) van Kine. CRBC je u vlasništvu CCCC-a koji ima godišnje prihode od fantastičnih 55 milijardi dolara.
Kompanija djeluje od 1958. godine. U prvih dvadesetak godina bila je angažovana na preko 80 projekata u Jemenu, Mauritaniji, Ruandi, Ekvatorijalnoj Gvineji, Nepalu i Sudanu. Do 1979. djelovala je kao izvedbena kompanija za projekte koje je kineska vlada finansirala u prijateljskim državama. Od 1979. godine CRBC je odlukom Državnog savjeta počeo izvoditi projekte na tržišnim osnovama. Važna je godina 1989. kad je zapravo nastao CRBC u današnjem obliku nakon što je inkorporirao nekoliko državnih tijela i kompanija koje su se bavile građevinom i infrastrukturom.
Zlatno doba kompanije bilo je između 1997. i 2005. godine kad je kompanija značajno proširila svoj obuhvat – od luka, aerodroma, preko mostova, puteva i stanogradnje.
Danas se radi o kompaniji s godišnjim prihodom od preko 3,3 milijarde dolara.
Najpoznatiji poslovi CRBC-a u inostranstvu jesu oni vezani uz projekt “Jedan pojas, jedan put”. Radi se o autoputu koji spaja Uzbekistan i Tadžikistan, projekat unapređenja autoputa Karakoram u Pakistanu, projekat izgradnje luke u Mauritaniji, most Zemun-Borča u Srbiji te mnogi projekti na afričkom kontinentu.
Trenutno grade i dionicu autoputa Bar-Boljare u Crnoj Gori.
O veličini i ugledu kompanije CRBC svjedoče brojna zaista značajna dostignuća na svjetskom tržištu građevinskih radova, poput:
– Mosta Qingdao, koji sa dužinom od 41,58 km predstavlja najduži pomorski most na svijetu i koji je u čuvenom časopisu Forbes proglašen “Najzadivljujućim mostom na svijetu”:
– Visećeg mosta Sutong, koji je po svojim karakteristikama takođe jedinstven u svijetu – raspon mosta od 1088m, najviši stub od 306m, najduža sajla 580m, itd:
– Autoputa Karakoram u Pakistanu, koji predstavlja autoput na najvećoj nadmorskoj visini u svijetu i koji je izgrađen na terenu s izuzetno složenim geološkim karakteristikama;
– Željezničke pruge Peking – Šangaj, najduže i najbrže pruge na svijetu;
SEEbiz