Prihodi od mobilnih aplikacija porasli na 60 milijardi dolara

Podijeli

Aplikacije na mobilnim uređajima i dalje ruše sve rekorde po pitanju prihoda, pa su tako na globalnom inovu u prošloj godini dostigli 58,6 miliona američkih dolara i time ostvarili rast od 35 odsto u odnosu na godinu ranije.

ICTbusiness piše da se računaju aplikacije samo u App Storeu i Google Play Storeu, a s obzirom da zajedno čine oko 98 odsto kompletnog tržišta, jasno da su jedine relevantne i zato ovo izvještaj Sensor Towera ima težinu.

Konkretnije, App Store je u 2017. ostvario 38,5 milijardi dolara prihoda, a Google Play 20,1 milijardu.

Istovremeno Apple bilježi s tom cifrom rast od 34,7 odsto, a Google rast od 34,2 odsto. Kad su preuzimanja aplikacija u pitanju, Google Play Store bilježi ih u 2017. 64 milijarde, a App Store 28 milijardi. Rast je to od 16,7 odsto za Google i 6,7 odsto za Apple.

Ako se pak seciraju aplikacije, najveći dio prihoda donose one vezane uz igre. Na Google Play Storeu pritom je riječ o 18 milijardi dolara prihoda od njih, a na App Storeu riječ je o 30 milijardi dolara pihoda, odnosno, obje e-trgovine aplikacijama su ostvarile rast od okruglih 30 odsto na godišnjem nivou.

Naravno, ključnu ulogu imaju i developeri jer bez mašte i inovativnosti nema ni zarade. A nje očito ima dovoljno da bi se sve razvijalo kao što se razvija iz godine. U čemu, naravno, pomaže i marketing na koji oni najveći troše milione dolara. I to ne godišnje već mjesečno.

Dokaz je to i da ništa nije besplatno, da biste postali milioneri u ovoj industriji, potrebni su vam milioni dolara ulaganja. To se ne može bez investitora, a oni se neće ni truditi ako ne vide interes zajednice, koju se pridobije inovativnošću.

Sve to dostiglo se boljim aplikacijama, boljim uređajima, konkurentnošću i dostupnošću. To je podsticaj da se na taj način nastavi dalje raditi, na korist svih aktera ove priče. Nije da motiva nedostaje, vidimo jasno da su milijarde dolara prihoda u pitanju…