Evropski parlament predlaže odustajanje od pomjeranja sata

Podijeli

Evropski parlament je danas usvojio rezoluciju kojom predlaže odustajanje od pomjeranja sata, odnosno, razliku između tzv. zimskog i ljetnjeg računanja vremena.

“Moje službe analizirale su sve dostupne dokaze”, rekla je evropska komesarka za saobraćaj Violeta Bulc, koja u ime Komisije učestvuje u raspravi (Bulc je inače iz Slovenije, a u zanimljivoj karijeri prije ulaska u politiku završila je i šamansku akademiju, piše Večernji list).

“Dokazi su uvjerljivi samo u jednoj tački: dopuštanje državama članicama da slobodno odluče primijenjivanje nekoordinisane promjene računanja vremena bilo bi štetno za jedinstveno tržište. Zato sam protiv toga”, rekla je Bulc.

Što se tiče dokaza o uticaju promjene računanja vremena na zdravlje ljudi, Bulc i Komisija kažu da takvi dokazi nisu uvjerljivi:

“Čini se da neki ljudi pate od promjena, no to se može kompenzovati pozitivnim zdravstvenim učincima povećanog odmora ili aktivnosti na otvorenom. Osim toga, nije jasno bi li permanentno ljetno ili permanentno zimsko računanje vremena bilo bolje za zdravlje ljudi”, objasnila je evropska povjerenica.

U Savjetu EU, nešto važnijoj instituciji u kojoj su predstavljene sve države članice i koja suodlučuje o svemu u EU zajedno s Parlamentom, jedna je država članica nedavno pokrenula ovo pitanje, ali ostalih 27 nijesu pokazale interes da išta mijenjaju u računanju vremena.

“Pozvala sam sve ministre da me obavijeste ako su skloni tome da se mijenja status quo. No, osim te jedne države članice koja je tražila da se tema uvrsti na dnevni red, do danas nisam dobila ničije obavještenje”, rekla je Bulc.

Rasprava je pokazala da je u EP raspoloženje bitno drukčije nego među državama članicama u Savjetu EU ili u Komisiji. Govornici u ime narodnjaka, socijaldemokrata, liberala, zelenih – praktično svi su spominjali da sadašnji režim s promjenama računanja vremena izaziva zdravstvene tegobe kod ljudi, pa i životinja, da zbog umora izazvanog pomjeranjem sata dolazi do većeg proja saobraćajnih nesreća, da krave daju manje mlijeka itd. Neke studije su procijenile da 20 odsto građana osjeća zdravstvene učinke pomjeranja sata, rekao je Pavel Svoboda, govornik u ime narodnjaka (EPP), i zaključio:

“U ime 20 odsto naših građana pozivam Komisiju da iskoristi svoje zakonske aktivnosti”.

Gesine Meissner, koja je govorila u ime liberala (ALDE), kaže kako 150 država u svijetu nema takvo računanje vremena u kojem se pomjera sat, a među njima je i Rusija:

“Nijesmo, nadam se, gluplji od Putina”, rekla je Meissner.

Jedino je govornik u ime kluba evropskih konzervativaca i reformista (ECR) bio rezervisan jer mu se čini da europarlamentarci eksploatišu ovu temu samo zato što imaju osjećaj da je popularna među građanima, a novi evropski izbori se približavaju i treba osvajati nove mandate.