Srpski IT izvoz prvi put pretekao izvoz žitarica
Srbija će ove godine prvi put dostići izvoz IT-ja vrijedan milijardu eura, izjavio je ministar za tehnološki razvoj i inovacije Nenad Popović, a prenosi B92.
Naglasio je kako je u 2017, takođe, prvi put Srbija izvezla više IT proizvoda nego žitarica.
Popović je rekao da će u 2018. izvoz IT-ja biti povećan za oko 20 odsto.
“Takođe, država je iz budžeta za ovu godinu izdvojila pet puta više novca za podršku inovacijama”, naglasio je Popović u Privrednoj komori Srbije, gde je predstavljen Evropski institut za inovacije i tehnologije (Evropske komisije) – EIT Awarenes s Day in Serbia.
Popović ističe da je u 2018. za tri puta povećan budžet “Fonda za inovacionu djelatnost”, kao i da će zajedno sa novcem koje će biti na raspolaganju njegovom ministarstvu sredstva biti ukupno povećana pet puta za razvoj inovacija.
“To odlično pokazuje namjere vlade Srbije i kako se odnosi prema inovacijama”, dodao je ministar.
Popović je naveo i da je prošle godine izvoz IT usluga iz Srbije dostigao 750 miliona eura i prvi put u povijesti prestigao izvoz žitarica iz zemlje.
Ministar prosvjete Mladen Šarčević je izrazio uvjerenje da će EIT otvoriti vrata Srbiji i naglasio da uspostavljanjem saradnje sa tim institutom Srbija može iskoristiti sav svoj inovativni potencijal i postane lider u regiji.
Predsjednik PKS-a Marko Čadež je rekao kako je cilj skupa prezentacija aktivnosti inovacijske zajednice koju okuplja Evropski institut za inovacije i tehnologije i mogućnosti za buduću suradnju sa srpskom naukom i ekonomijom.
Čadež je naglasio da je porasla svijest o značaju inovacija, obrazovanja i istraživanja za podizanje konkurentnosti, održivi razvoj i pametan rast svih segmenata srpske ekonomije, ali i da su rastuće potrebe za financijskom podrškom realizaciji inovacijskog potencijala, inovativnih ideja i projekata.
Kako je rekao, EIT ima vizju za jačanje inovativnog i poduzetničkog duha, kao i da ponudi rešenje za neke od najvećih izazova s kojima se Evropa suočava, kao što su klimatske promjene, održiva opskrba energijom, digitalizacija i sve druga, a kako bi se održala ekonomija i otvorila radna mjesta za visokoobrazovane stručnjake.
Šarčević je podsjetio da institut stvara partnerstva poznata kao zajednice znanja i inovacija, razvija inovativna rješenja, stvara novu generaciju podizetnika i slično, što sve može pomoći gospodarstvu Srbije.