Isplati li se kupiti akciju Facebooka nakon pada od 13 odsto
Vrijednost dionica Facebooka već desetak dana pada bez prestanka, a zadnja cijena CFD-a na dionicu FB u petak naveče na platformama Admiral Marketsa iznosila je 159,99 američkih dolara. To znači da je od sredine marta pala pribižno 13 odsto.
Razlog pada je skandal s curenjem privatnih podataka više od 50 miliona korisnika ove društvene mreže. Britanska kompanija Cambridge Analytica je prikupljala informacije o ponašanju Facebookovih korisnika pred američke predsjedničke izbore i podatke koristila u marketinškim aktivnostima u sklopu Trampove kampanje. Cambridge Analytica je pratila što su lajkovali, klikali, komentarisali odrasli Amerikanci, podatke obradila i kategorizovala i svakom korisniku plasirala oglas za koji je procijenila da će izazvati najemotivniju reakciju protiv Hilari Klinton ili u korist Donalda Trampa.
Nakon što se nedavno u medijima počelo pisati o skandalu, Mark Zakerberg, glavni dioničar i izvršni direktor Facebooka, danima je odbijao da komentariše slučaj. No zbog sve većeg pritiska javnosti, javno se izvinio i rekao da će rado svjedočiti pred kongresom o cijelom slučaju ukoliko bude potrebno. Naime, još od Trampovog dolaska na vlast, vodi se istraga o uplitanju Rusije u predizbornu kampanju.
Zbog cijelog skandala nastao je pokret u sklopu kojeg korisnici najpopularnije društvene mreže na svijetu brišu profile. Čak je i Ilon Mask obrisao svoj profil i stranicu svoje kompanije. Investitori na berzi se očito boje da će doći do ozbiljnijeg pada korisnika na Facebooku, što može dovesti do pada prihoda i dobiti kompanije. Zbog toga masovno prodaju dionice i ruše im cijenu.
Da li je strah opravdan?
Analitičari Admiral Marketsa smatraju da investitori pretjeruju s reakcijom na cijelu situaciju. Naime, Facebook trenutno ima više od 2,2 milijarde korisnika i da bi došlo do značajnije štete za poslovanje kompanije, stotine miliona korisnika bi moralo da prestane da koristi ovu mrežu, a to nije realno za očekivati. Kada je u pitanju pad cijene dionice, vjerovatno se radi o tipičnoj pretjeranoj reakciji kakve se često na berzi događaju. Nakon takvih neplaniranih padova, cijena se najčešće relativno brzo oporavi i dalje kreće u skladu s opštim sentimentom na berzi.
Dionica Applea za vrijeme skandala s utajom poreza
Evropska komisija je 2016. godine zaključila da je pružanje velikih poreznih olakšica Appleu od strane Irske protivno EU zakonodavstvu te prisilila američku kompaniju da u irski budžet uplati dodatnih 13 milijardi eura. Za vrijeme diskusije o toj odluci, cijena dionice Apple pala je približno 10 odsto. No, iako se radi o ogromnom iznosu, Apple je nastavio s veoma profitabilnim poslovanjem na osnovu čega je dionica nastavila rasti. Danas se cijena dionice Applea nalazi približno 60 odsto iznad nivoa na kojem je bila za vrijeme skandala, što znači da je ulaganje u tu dionicu za vrijeme pada bila veoma unosna odluka.
Dionica Volswagena za vrijeme skandala s izduvnim gasovima
Nakon što je 2015. otkriveno da je VolksWagen manipulisao softverom za praćenje i kontrolu izduvnih gasova, cijena dionice je pala s 160 eura po komadu na 96 eura (pad od 40 odsto). Iako je kompanija morala da plati kazne u vrijednosti nekoliko milijardi dolara, to nije značajnije ugrozilo poslovanje kompanije. Danas se cijena dionice nalazi na 156 eura.
Dionica British Petroleuma za vrijeme naftne havarije u Meksičkom zalivu
Nakon eksplozije na naftnoj platformi u vlasništvu BP-a i jedne od najvećih ekoloških katastrofa u posljednim decenijama koja se dogodila 2010. godine, cijena dionice naftne kompanije je pala čak 55 odsto (s 657 na 296 dolara po komadu). Kompanija je morala platiti kaznu od 20,8 milijadi dolara, no nije zbog toga propala. Već iduće godine cijena je skočila na 500 dolara i nastavila da se kreće u skladu s opštom siutacijom na naftnom tržištu.
Svi navedeni slučajevi ukazuju na to da strategija ulaganja u finansijske instrumente kojima cijena pretjerano padne zbog neplaniranih problema u poslovanju, može biti veoma profitabilna.
Ako se ne radi o velikim problemima koji mogu dovesti do bankrota kompanije, često dođe do relativno brzog oporavka cijene, koje investitori na finansijskim tržištima koriste za povećanje potencijalnog prinosa pri ulaganju.