Završili ste fakultet, našli posao i kupili stan, ali da li ste zaista finansijski odrasla osoba
Možda ste odselili od roditelja, zaposlili se i sami vodite računa o porezima, no jeste li finanSijski odrasla osoba?
Odgovorno raspolaganje novcem ne odnosi se na godine i nije uklesano u kamenu. Market Watch piše kako finansijski odrasle osobe štede, kupuju promišljeno, žive nogama čvrsto na zemlji i znaju kada trebaju tražiti pomoć. Takve navike je dobro razviti što prije, bilo bi super da bar neke imate već po završetku fakulteta.
“Najodrasliji” finansijski potez koji možete napraviti je početi da štedite, tačnije baš svaki mjesec staviti nešto sa strane. Novcem ćete doći do onoga što želite: sigurnosti i slobode. Kada svaki mjesec uštedite nešto nakon što platite fiksne troškove, proaktivno radite na dobrobiti svoje budućnosti.
Ako vas ideja izdvajanja od svake plate izbezumljuje, počnite o tom novcu razmišljati kao o gotovini koja je tu kada će vam zatrebati. Ako kojim slučajem ostanete bez posla ta će vas štednja spasiti, a imaćete i mogućnost promjene života, recimo selidbe u potpuno novi grad.
Finansijski odrasle osobe paze na svaki potrošeni euro i dobro promisle prije nego nešto kupe neku stvar. Dobro plaćen posao nakon fakulteta gdje ste većinu vremena živjeli na hrani iz menze i jeftinoj tjestenini, mnoge toliko zanese da počnu bjesomučno trošiti novac. Finansijska planerka Teresa Niklas savjetuje kako prije svake kupovine, pogotovo veće, razmislimo treba li nam stvarno ta stvar ili samo želimo skrenuti pažnju s nekih problema ili se, možda, želimo dokazati prijateljima?
Niklas savjetuje da slijedite pravilo 50/30/20 kada je riječ o vašoj playi. Pola plate otići će vam na troškove koje ne možete izbjeći, poput stanarine, računa i hrane, 20 odsto stavite u štednju ili otplatite dugove, a s 30 posto radite šta želite. Odrasli ste kada vam nije problem odreći se 30 odsto kada računi i štednja to zahtijevaju.
Dobar pokazatelj da ste finansijski odrasli je i iskreno upravljanje novcem. To znači da ste svjesni iznosa koji u svakom trenutku imate na računu i ne bježite od stvarnosti. Vodite računa o kreditima, dugovanjima i imajte na umu da što duže odgađate njihovo plaćanje, oni će u većini slučajeva biti sve veći, prenosi Jutarnji. Dobro se raspitajte o iznosu novca koji vaš poslodavac uplaćuje u penziono osiguranje kako biste znali koliko godina trebate raditi za pristojnu starost.
No, finansijski odrasle osobe znaju kada stati na loptu i priznati da trebaju pomoć. Ne rađamo se sa znanjem o svemu i lako je skrenuti na krivi put, pogotovo kada je o novcu riječ. Iako su uvijek bili tu kada vam treba savjet, vaši roditelji možda nijesu prava adresa za savjet kada je riječ o finansijama. Vrlo vjerovatno su prošli cijeli život s puno manje nego vi i neće razumjeti kako vam nije dovoljno novca. Pronađite finansijskog savjetnika koji će vam dati kvalitetne dugoročne savjete za štednju.
Nema ništa odraslije od priznavanja problema i traženja stručne pomoći.