Svjetski dan piva: Iako ponosni na Nikšićko, ono nije dovoljno da se probijemo u evropsku statistiku
Evropska unija proizvodi gotovo 81 litar piva po stanovniku, svaka peta boca napunjena je u Njemačkoj, saopštio je danas Eurostat povodom Svjetskog dana piva.
Od zemalja u regionu ističe se Srbija, koja je, kada je riječ o tržištu piva iz trećih zemalja, drugi po veličini izvoznik piva u EU poslije Meksika.
Crna Gora ima jednu tradicionalnu pivaru, nikšićku “Trebjesu”, koja posluje u okviru kanadske korporacije Molson Coors. Nedavno je otvorena prva veća kraft pivara, Mammut, takođe u Nikšiću, uz još nekoliko manjih pretghodnih godinu dana. Proizvodnja pa i izvoz crnogorskih piva toliko je mali da se ne ističe u evropskoj statistici.
Inače, Svjetski dan piva od 2008. se obilježava prvog petka u avgustu u više od 200 gradova u svijetu.
Proizvodnja piva u EU u 2017. je premašila 41 milijardu litara i bila je za 2,5 milijarde veća nego godinu dana ranije, prenosi Beta.
Pored toga, u EU je proizvedeno gotovo 900 miliona litara piva koje sadrži manje od 0,5% alkohola ili ga uopšte ne sadrži.
Čak dvije trećine piva sa alkoholom u EU dolazi iz šest članica a najveći proizvođač je Njemačka sa više od osam milijardi litara ili 20 odsto EU proizvodnje.
Slijede Britanija sa 14 odsto proizvodnje EU, Poljska sa 10 odsto, Holandija i Španija sa po devet i Belgija sa šest procenata.
U poređenju sa 2016, Holandija je povećala proizvodnju za 48 odsto, Britanija za 14 a Portugal za 11 odsto.
Istovremeno je proizvodnja piva u Grčkoj pala za devet odsto, Slovačkoj za pet, Bugarskoj i Litvaniji za četiri odsto.
Vodeći izvoznik piva u EU je Holandija sa 1,9 milijardi litara a slijede Belgija i Njemačka sa po 1,6 milijardi.
Najveći kupac piva iz EU su SAD koje su 2017. apsorbovale 31 odsto izvoza Unije, u Kini je završilo 15 a u Kanadi šest odsto evropskog izvoza piva sa alkoholom.
Tržište za pivo proizvedeno van EU je malo i njime dominiraju meksička i srpska piva koja pokrivaju 52 odnosno 12 odsto uvoza iz trećih zemalja.