Najveće banke iz Srbije iznijele 500 miliona eura

Podijeli

Srpske banke su stabilne i prave dobit, izjavila je nedavno guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković govoreći o stabilnosti finansijskog sistema.

Takođe je istom prilikom prokomentarisala da bi moglo biti posla za NBS s obzirom da neke banke povećavaju tarife ili uvode čak nove naknade pred stupanje na snagu novog zakona po kom će na sajtu NBS biti objavljen uporedni cjenovnik najvažnijih usluga banaka kako bi klijenti mogli uporediti gdje im se više isplati da idu, piše Danas.

Inače, posljednjih godinu-dvije zabilježen je trend povećanja raznih naknada istovremeno kada kamatne stope na kredite oštro padaju, kao i neto prihodi od kamata za banke.

Prije krize banke su zarađivale ogromne profite da bi nakon 2009. godine profitabilnost sektora naglo opala, prije svega zbog sve više nenaplativih kredita kao i propasti nekoliko domaćih i državnih banaka.

Da bi pak videli koliko banke zaista zarađuju i koliko njihovi, prije svega strani, akcionari vide koristi od njihovog poslovanja u Srbiji, Danas je pregledao finansijske izvještaje najvećih banaka s obzirom da je profit uglavnom koncentrisan kod nekoliko igrača.

Za početak, cijeli bankarski sektor je u bruto iznosu u posljednjih deset godina (2008-2017) ostvario profit prije plaćanja poreza od 404 milijarde dinara.

Ovdje se ne računaju rezultati banaka koje su pravile gubitke. Kada se dobici svih banaka u ovom periodu prebiju sa gubicima, neto dobit bankarskog sektora, prije plaćanja poreza, posljednjih deset godina iznosila je 191 milijardu dinara.

Najveću dobit u dinarima banke su ostvarile baš prošle godine, 68,7 milijardi dinara, dok je jedina godina kada je cijeli sektor bio u minusu 2,1 milijardu dinara bila 2013. godina.

Smatra se da je u srpskom bankarskom sektoru mala koncentracija s obzirom da u njoj posluje oko 30 banaka, ali ipak kada se pogleda raspodjela ukupnog profita, prvih četiri-pet banaka redovno učestvuje sa oko tri četvrtine u ukupno ostvarenoj dobiti.

Zato je list pogledao rezultate četiri najveće strane banke, Intesa, Raiffeisen, UniCredit i Societe Generale, koje su u ovom periodu ostvarile neto dobit od čak 198,9 milijardi dinara.

Prema godišnjim izveštajima ovih banaka one su u istom periodu platile 7,6 milijardi dinara poreza na dobit. Takođe, nakon što su platile porez, svojim akcionarima u Italiji, Austriji i Francuskoj isplatile su 59 milijardi dinara na ime dividendi, što iznosi nešto manje od 500 miliona eura.

Nakon izbijanja svjetske finansijske krize 2008. godine banke nijesu isplaćivale dividende sve do 2012. godine, a najviše su isplatile dividendi upravo u toku prošle godine, ali na ime dobiti iz prethodnih godina.

Najviše dividendi je isplatila austrijska Raiffeisen  banka, prema podacima iz njihovih godišnjih izvještaja, blizu 29 milijardi dinara iz 50 milijardi dinara ostvarene neto dobiti od 2008. godine.

Intesa je svojim vlasnicima, milanskoj banci Intezsa Saopaolo, isplatila 18,1 milijardu dinara iz ukupno ostvarene dobiti od 84,4 milijarde dinara u posljednjoj deceniji. Zanimljivo je da je prvi put do sada Intesa isplatila dividende prošle godine.

U istom periodu UniCredit banka je zabilježila neto dobit od 46,7 milijardi dinara, a akcionarima isplatila 6,2 milijarde dinara.

Na kraju, Societe Generale je u ovom periodu ostvarila dobit od 18 milijardi dinara, a vlasnicima transferisala na ime dividendi 5,75 milijardi dinara.

Inače, prema propisima Narodne banke Srbije minimalni, koeficijent adekvatnosti kapitala je 12 odsto, ali banka može isplaćivati dividende tek ako je adekvatnost kapitala veća od 14,5 odsto.
Ovo takođe znači da su oko 140 milijardi dinara ove banke iskoristile za povećanje kapitala banaka u Srbiji.