Mask privatizuje “Teslu”, posao vrijedan 82 milijarde dolara?

Podijeli

Čelnik Tesle, Ilon Mask, razmišlja o delistiranju (povlačenju s berze) te kompanije za proizvodnju električnih vozila, ocijenivši da je to za nju „najbolji put naprijed”, a ostvare li se te njegove namjere bit će to jedna od najvećih takvih transakcija u istoriji, vrijedna 82 milijarde dolara.

U neobičnom potezu, Elon Musk je to najavio prvo na Twitteru, a ne putem službenih regulatornih kanala za objavljivanje. Izjavio je da investitori podržavaju taj plan, koji zahtijeva da o njemu glasuju dioničari. Dodao je kako će dioničarima biti ponuđeno 420 dolara po dionici – za petinu više od trenutne cijene.

Mask je u sinoćnjem tvitu ocijenio da bi delistiranje s berze dionica Tesle značilo da kompanija više ne bi biti pod pritiskom donošenja kratkoročnih odluka kako bi umirila investitore.


Tvrdi i da je osigurao sredstva za iskup dioničara, no nije ponudio nikakve dodatne informacije. Uprkos tome, upozorio je da „konačna odluka nije donesena”, javlja Hina.

Trgovanje dionicama Tesle zaustavljeno je nakon tog tvita, u očekivanju službene objave.

Iako je Twitter neuobičajeno sredstvo za objavljivanje službenih informacija, američki regulator – Komisija za hartije od vrijednosti (SEC) – dopušta kompanijama korišćenje društvenih mreža kao što su Facebook i Twitter na ovaj način, pod uslovom da su investitori unaprijed obaviješteni koje društvene mreže će biti korišćene u tu svrhu.

Mask posjeduje gotovo 20 odsto kompanije, a izjavio je kako se nada da će ovaj potez zaštiti firmu od velikih promjena cijena njenih dionica te od pritiska da ispuni kvartalne finansijske ciljeve. Takođe je izjavio kako želi stati na kraj „negativnoj propagandi” onih investitora koji se klade da će dionice Tesle propasti.

„U osnovi, pokušavam postići ishod u kojem Tesla može raditi u svom najboljem svjetlu, oslobođena od ometanja i kratkoročnog razmišljanja”, napisao je.

Najveći dogovor ikad?

Ako Tesla zaista sprovede delistiranje uz cijenu od 420 dolara po dionici, to bi bila jedna od najvećih takvih transakcija u istoriji – dogovor vrijedan više od 80 milijardi dolara, uključujući i dug kompanije.

Plan Ilona Maska omogućiće investitorima mogućnost izbor žele li zadržati svoje udjele. Mask planira da zadrži svoje dionice i nada se ostati izvršnim direktorom Tesle.

Džin Manster, analitičar agencije Loup Ventures, izjavio je kako Mask ima „jedan naprema tri šanse” da uspije da sprovede svoj plan te dodao da „16-postotna premija na trenutnu cijenu dionica možda neće biti dovoljno visoka da podstakne postojeće dioničare da podrže delistiranje”.

Saudijci daju novac?

Analitičari Financial Timesa slažu se da je malo vjerovatno da će kompanija sama skupiti toliko novaca, što bi mogla učiniti jedino novim zaduživanjem. Vjerovatniji je scenario, piše FT, da je interes za otkupom kompanije došao iz Saudijske Arabije.

Javni investicioni fond Saudijske Arabije (PIF) novcem od nafte polako je povećavao svoj udio u Tesli, koji sada iznosi 3-5 odsto. Tim ulogom od 2,9 milijarde dolara, PIF je trenutno najveći samostalni investitor Tesle. Prema pisanju Guardiana, Saudijci su već početkom godine pristupili Masku da bi investirali novac u zamjenu za veći udio u kompaniji, no Musk ih je tada odbio.