NBS sumnja u kartelsko udruživanje banaka

Podijeli

Brojne usluge u bankama bi mogle da budu znatno jeftinije, upit stanja na bankomatu bi mogao da bude besplatan, a nalozi dati preko mobilnog telefona ili kompjutera ne bi se plaćali kao na šalteru.

Sumnju da se banke dogovaraju o cijenama svojih usluga, pa time praktično sprečavaju mogućnost da građani plaćaju niže bankarske provizije, pokazala je Narodna banka Srbije.

Upravo zbog mogućnosti kartelskog ponašanja banaka, guvernerka Jorgovanka Tabaković, navodi da će u toj oblasti biti posla za centralnu banku.

“U ovom trenutku, kada mnoge banke čekajući da na snagu stupi zakon koji će ih obavezati da transparentno daju i naziv i cijenu svakoj od usluga da bi uporedivost mogla da građanima omogući da se opredijele za najbolje i najjeftinije, za nas se otvara pitanje postojanja kartelskog ponašanja u bankarskom sektoru”, kazala je guvernerka NBS, navodeći da “to ne rade neke, već da to rade mnoge banke”.

Guvernerka je, takođe, nagovijestila da ovakvo ponašanje banaka “pokrivaju” određena strukovna udruženja.

“Jedan od mojih kvalitetnih mladih saradnika kaže da je došlo vrijeme da preispitamo šta rade nadležni da provjere da li oni koji su granska udruženja nekih struka rade u interesu razvoja određene industrije, ili se u stvari bave pokrićem takvog, ne monopolskog, ali kartelskog ponašanja. Biće tu posla za Narodnu banku Srbije”, kaže Tabakovićeva.

Guverneka NBS nije više željela da otkriva detalje, navodeći da će saopštiti rezultate tek po obavljenom poslu.

Ona se, prethodno, osvrnula i na brojna obavještenja koja banke proteklih dana šalju svojim korisnicima, a odnose se na obavezu izdavanja domaće platne kartice svakom vlasniku tekućeg računa.

“Suočavamo se sa mnogobrojnim informacijama koje dobijamo od banaka koje obavještavaju građane o uvođenju dina kartice. Spektar obavještenja kreće se od toga da neke banke počinju dopis sa: ‘Imamo zadovoljstvo da vas obavijestimo…’ do nekih koje svoj dopis počinju i završavaju sa: ‘Izvinite, nadamo se da nećete imati neke neprijatnosti zato što je NBS odlučila da uvede dinu…’”, navodi Tabakovićeva i dodaje da “to govori o svijesti banaka koliko su neraskidivo vezane sa interesom svojih klijenata i koliko su dobronamjerne da sprovedu odluke koje regulator supervizor NBS donosi, želeći da uradi nešto što je u interesu svih građana”.

Privredni rast u Srbiji će u ovoj godini iznositi 4 odsto, istakla je guvernerka NBS, napominjući da je centralna banka revidirala procjenu rasta BDP sa prvobitno procijenjenih 3,5%. Na to je, po njenim riječima, uticao brži rast građevinarstva i poljoprivrede od očekivanog.

Ona je istakla da je u jesen 2012, međugodišnja inflacija iznosila 12,9 odsto

“Za manje od godinu dana spustili smo je na 2,2% i tokom narednih pet godina očuvali na nivou od 2%. Od tada do danas inflacija u Srbiji je na nivou inflacije u evropskim zemljama, i u julu je iznosila 2,4%.
Instant plaćanje, koje u Srbiji treba da zaživi 22. oktobra, značiće da 24 sata, sedam dana u nedjelji, 365 dana u godini, novac neće moći da bude između dvije tačke, onog ko je slao i ko treba da primi, nego da će se u trenutku, u najkraćem mogućem roku nalaziti kod onog kome ste ga uputili”, najavila je Tabakovićeva.

Stara izreka da je “novac u kanalima platnog prometa”, ili da kod banke postoji neki problem kada vam zahtijeva da donesete peti primjerak uplatnice – postaje prošlost.

Guvernerka NBS je istakla da se još usaglašavaju tehnički detalji sa Poreskom upravom Srbije, koja će morati da funkcioniše u istom terminu, neprekidno i kontinuirano.