Francuzi i Arapi za Krnovo dobili 4,4 miliona eura od početka godine
Kompaniji Krnovo green energy, u čijem je vlasništvu vjetropark Krnovo, od početka godine do kraja jula, isplaćeno je 4,41 milion eura po osnovu podsticaja za struju proizvedenu iz obnovljivih izvora, pokazuju podaci Crnogorskog operatora tržišta električne energije (COTEE).
Vlasnici kompanije su francuski Akuo Energy i Masdar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Riječ je o takozvanim fid-in tarifama koje građani, preko računa za utrošenu električnu energiju, plaćaju povlašćenim proizvođačima.
Vjetroelektrana na Krnovu je prvi vjetropark u Crnoj Gori ukupne instalisane snage 72 megavata i godišnje proizvodnje oko 220 gigavat-sati koja je, prema ranijoj procjeni, dovoljna za snabdijevanje oko 50.000 domaćinstava.
Radovi na Krnovu su završeni krajem prošle godine, a izgradnja je finansirana kreditima Evropske banke za obnovu i razvoj, Njemačke razvojne banke KfW IPEXBank i francuske razvojne finansijske institucije Proparko. Status povlašćenog proizvođača, kompanija Krnovo green energy stekla je početkom novembra prošle godine, što znači da joj je omogućena podsticajna cijenu za prodaju struje od najmanje 95,99 eura po megavat-satu.
Projekat na Krnovu vrijedan je 140 miliona eura i realizovali su ga austrij ska firma Ivicom consulting i francuska kompanija Akuo energy; Ugovorom je državno zemljište dato u zakup na 20 godina, sa mogućnošću produženja do maksimalno pet godina.
Osim firme Krnovo green energy, povlašćeni status za sada ima šest firmi koje su vlasnici 13 malih hidroelektrana (mHE). Regulatorna agencija za energetiku nedavno je dodijela povlašćeni status šestom proizvođaču, kompaniji Nord Energy iz Andrijevice u čijemje vlasništvu mini-centrala Šeremet potok.
Prema podacima COTEE, vlasnicima 12 malih hidrocentrala, od početka godine do kraja jula, ukupno je isplaćeno 3.426.719 eura podsticaja.
Od tog iznosa, najviše je prihodovala kompanija iz Berana Hidroenergija Montenegro, sa ukupno 1.568.125,7 eura, koja u toj opštini upravlja sa mHE Jezerštica, Orah, Bistrica, Rmuš, Spaljevići i Šekular. Od njih šest, najviše je zarađeno po osnovu rada mHE Bistrica, 701.461,36 eura