Pripremite se za sve skuplje gorivo: Do kraja godine barel nafte mogao bi koštati 100 dolara

Podijeli

U sljedeća dva mjeseca može se očekivati dalji rast cijena sirove nafte na svjetskom tržištu, pa bi barel “crnog zlata” mogao dostići i vrijednost od 100 američkih dolara, upozorava se u najnovijem izvještaju o stanju na tržištu nafte, koji su pripremili analitičari Raiffeisena.

“Ako se u sljedeća dva mjeseca dogodi dodatno smanjenje proizvodnje nafte, ili ako, zbog američkih sankcija, značajnije padne iranski izvoz nafte, onda se može očekivati rast cijena barela sirove nafte na barem 90 USD”, kaže se u izvještaju Raiffeisena a piše Adriano Milovan za Jutarnji list.

Procjena stručnjaka Raiffeisena je da će se barelom “crnog zlata” u posljednjem ovogodišnjem tromjesečju trgovati po prosječnoj cijeni od 80 USD. Pritom se upozorava da je stanje na svjetskom naftnom tržištu prilično usijano, kao i da je na strani ponude sve spremno za značajan rast cijena nafte.

S jedne strane, Iran, jedan od najvećih izvoznika nafte, nalazi se na udaru novih američkih sankcija, dok se, s druge strane, Saudijska Arabija, nakon ubistva novinara Jamala Khashoggija, mora pokazati Zapadu kao pouzdan partner, što bi za posljedicu moglo imati i povećanje proizvodnje nafte u toj zemlji u narednim sedmicama i mjesecima, primjećuju u Raiffeisenu.

Bolje u 2019.

Prognoze stručnjaka Raiffeisena za naredne godine nešto su manje pesimistične, pa tako u 2019. očekuju prosječnu cijenu barela nafte od 72 USD. Na sličnim bi se nivoima cijene “crnog zlata” trebalo da održe i u narednim godinama. Naravno, pod pretpostavkom da ne bude većih geopolitičkih potresa.

Kako god bilo, i domaći stručnjaci upozoravaju da je vrijeme razmjerno pristupačnih cijena naftnih derivata iza nas, te da se moramo naviknuti na više cijene naftnih derivata.

“Puno će, naravno, zavisiti od geopolitičkih kretanja, no vjerujem da će cijene sirove nafte doseći nivo od 90 do 100 USD po barelu i na otprilike tom nivou ostati u narednih godinu ili dvije. Posljedice toga osjetićemo i mi”, kaže Davor Štern, energetski stručnjak iz Hrvatske.

Više cijene nafte, ma kako taj rast bio umjeren, odraziće se i na raspoloživi dohodak građana, kojima će, upozoravaju ekonomisti, ostati manje novca za kupnju drugih roba i usluga.

“U budućnosti možemo očekivati nešto više cijene nafte nego u prijašnjem razdoblju”, ističe Šantić.