Jutarnji list: Crna Gora otišla korak dalje u istraživanju nafte i gasa na Jadranu od Hrvatske

Podijeli

Grčki koncesionar Energean početkom iduće godine kreće s istraživanjem mogućih izvora nafte i gasa u istraživačkim poljima u Jadranskom moru kod Ulcinja, objavila je crnogorska Uprava za ugljovodonike. Riječ je o gotovo istovjetnom modelu potrage za jadranskim izvorima nafte i gasa od kojeg je Hrvatska odustala nakon smjene vlasti početkom 2016, nakon što je dobila nekoliko ponuda za eksploataciju istraživačkih polja u Jadranu, piše zagrebački Jutarnji list.

Osim Energeanu, Crna Gora izdala je koncesiju za istraživačka polja nafte i gasa u Jadranu i italijansko-ruskom konzorcijumu Eni-Novatek.

“Susjedna država ponudila je, u ponovljenom tenderu 2016, za istraživanje 13 polja na dijelu kojih se u proteklih godinu dana provodilo seizmičko ispitivanje brodom Polar Empress”, podsjeća Jutarnji.

Već je i sama pojava Polar Empressa u vodama Jadrana, kao i prikupljanje ponuda naftnih kompanija, izazvala proteste crnogorskih ekoloških i drugih udruženja civilnog društva koje smatraju da tako Crna Gora ulazi u nesagledive rizike po svoju okolinu i turizam.

Strah od zagađenja

“U ovom trenutku Energean je u postupku završetka studije Procjene uticaja na životnu sredinu i Projekta predmetnih istraživanja. Javna rasprava o ovom elaboratu je završena i trenutno je predmet razmatranja od strane komisije nadležne Agencije za zaštitu prirode i životne sredine. U međuvremenu je u saradnji s Institutom za biologiju mora izvršen monitoring nultog stanja ribljih resursa”, odgovorili su na kritike crnogorskih zelenih iz Uprave za ugljovodonike na čijem je čelu Vladan Dubljević.

Iz Energeana su najavili ulaganje od 19 miliona dolara u istraživanja kod Ulcinja, otkrivši kako se investicija sastoji od seizmičkih ispitivanja, izrade geološke i geofizičke studije te instaliranja jedne bušotine. I izvršni direktor Energeana Mathios Rigas osvrnuo se, prilikom potpisivanja pripadajućeg ugovora s crnogorskom Vladom, na strahovanja od zagađenja Jadrana zbog istraživačkih radova.

“Energean već 35 godina radi u ekološki osjetljivom području Grčke, i za to vrijeme nijesmo imali nijedan incident” poručio je Rigas.

Energean se obavezao da dovrši prvu fazu istraživanja podmorja kod Ulcinja u prvom kvartalu 2020. Njihova koncesija odnosi se na 355 kilometara kvadratnih istraživačkih polja kod Ulcinja.