Brojne kompanije imaju pristup ličnim podacima s Facebooka
Oko 150 kompanija, među kojima su i poznati tehnološki divovi, godinama je imalo povlašćen pristup podacima korisnika Facebook i to bez njihovog znanja i odobrenja.
Kako piše Njujork tajms, Fejsbukovim nevoljama ne nazire se kraj jer stalno isplivavaju novi podaci oko curenja podataka.
Između ostalog, otkriveno je da su određene kompanije imale pristup listama kontakata i porukama koje su korisnici privatno razmjenjivali. Među njima su Netfliks i Spotifaj, čiji su zvaničnici mogli da čitaju naše poruke, dok su Amazon, Majkrosoft, Soni i drugi tehnološki divovi imali pristup podacima o ljudima s naše liste kontakata, pokazali su interni dokumenti do kojih su u Njujork tajmsu došli, kao i razgovori s bivšim zaposlenima FB i njihovih korporativnih partnera.
Majkrosoftov pretraživač Bing imao je pristup imenima bukvalno svih prijatelja korisnika Fejsbuka bez njihove dozvole.
Rojal banka Kanade takođe je, uz Netfliks i Spotifaj, imala pristup porukama. Sve tri kompanije demantovale su da su znale u kojem opsegu im je Fejsbuk navodno omogućio pristup korisničkim podacima.
Amazon je dobio dozvolu prikupljanja imena i kontakt informacija prijatelja korisnika FB, a Jahu je mogao da pregleda nizove objava prijatelja još tokom ovog ljeta, usprkos tome što su u Fejsbuku tvrdili da su s takvom praksom prestali još prije nekoliko godina.
Epl je dobio mogućnost prikrivanja svih indikatora prema kojima bi korisnici Fejsbuka mogli da znaju da njegovi uređaji traže pristup podacima, kao i pristup kontaktima i unosima u kalendar bez obzira da li je li korisnik odobrio dijeljenje tih podataka ili nije. I u Eplu tvrde da nijesu bili svjesni da imaju poseban pristup i da sporni podaci nikad nijesu bili povučeni s korisničkih uređaja.
Aplikacije tih 150 kompanija navodno su kolektivno tražile podatke miliona korisnika Fejsbuka mjesečno. Neki od dogovora te vrste sežu još do 2010. godine, a svi su bili aktivni tokom protekle godine, neki i tokom ove.
Fejsbuk je priznao da je u nekim slučajevima ostavio dijeljenje podataka uključeno dugo i nakon što su ugovori i dogovori prestali da važe. Optuženi su i da su dijelili jedinstvene korisničke ID-ove i s ruskim pretraživačem Jandex i nakon što su ukinuli dijeljenje tih podataka s drugim kompanijama zbog bezbjednosnih rizika. I iz Jandexa su saopštili da nijesu bili svjesni mogućnosti pristupa, prenosi Index.hr.