5 finansijskih promjena koje nas čekaju u 2019. godini

Podijeli

Daniel Döderlein, jedan od vodećih euvropskih fintech preduzetnika i osnivač kompanije Auka, predvidio je pet tema koje će imati najviše uticaja u području finansijskih tehnologija u 2019.

1. Puna primjena PSD2

– PSD2 (Direktiva o platnim uslugama 2) ulazi u punu primjenu jer banke moraju javnima učiniti API, odnosno aplikacijske programske interfejse koja omogućavaju pristup računima i to najkasnije do septembra. Zbog toga ćemo vidjeti dramatičan uzlet u broju firmi koje će pokušavati povezati svoje partnere u najvećoj mogućoj mjeri. Međutim, igrači poput Facebooka, Googlea i Amazona u konačnom bi mogli biti pobjednici – zaključuje osnivač prve platforme za mobilna plaćanja u Skandinaviji koja će ove godine stići na evropska tržišta, prenosi Novac.hr.

2. Uigrani igrači poput MasterCarda i Vise intenziviraće inovacije, naročito u Europi

Daniel Döderlein smatra i da će rastom broja, ali i popularnosti novih usluga doći do dramatične promjene načina na koji veliki i tradicionalni igrači njima pristupaju.

“Još je uvijek rano, ali možemo predvidjeti da će u nekom trenutku igrači poput Vise i MasterCarda krenuti korak dalje od aktuelnog modela poslovanja koji uključuje oslanjanje na banke kao distributere. Velike banke počeće se ponašati na sličan način, dok će se manje banke prilagoditi i ponuditi inovacije”, kaže on.

Uz to, Döderlein naglašava da ćemo u 2019. vidjeti veliki rast usko specifičnih usluga koje žele riješiti specifičan problem ili su pak namijenjene usko specifičnom tržištu. To će, vjeruje, podstaći navalu usluga za male i srednje velike kompanije zbog čega će poslovanje širom Evrope postati mnogo jeftinije, brže i više digitalno.

3. GDPR, PSD2 i druge kazne

“Kako je regulacija sve stroža i kako će postupno prolaziti svi ključni datumi vezani uz implementaciju PSD2, regulatori finansijskog sektora fokusiraće se na stvarno sprovođenje zakona”, predviđa čelnik Aure koji smatra da će se prva pokliznuti neka od velikih riba, koju će potom svi koristiti kao primjer.

4. Kriptovalute: DLT u drugoj reviziji

Za područje kriptovaluta Daniel Döderlein je predvidio reviziju tehnologije koja stoji iza knjige transakcija, odnosno tzv. ledgera.

“Dobri dijelovi blockchain tehnologije moći će se koristiti bez rizika vezanih uz kriptovalute s kojima se danas suočavamo. Čini se takođe vjerovatnim da će valute iza kojih stoje vlade takođe krenuti prema digitalnim ledgerima, što će se najprije dogoditi u nordijskim zemljama i Aziji”, Döderleinove su prognoze.

On, naime, vjeruje da će digitalni ledgeri omogućiti svijetu da trguje van granica svoje zemlje te da će u svojoj pozadini imati podršku nečega čemu danas vjerujemo pa će tako, na primjer, kruna postati e-kruna.

5. Vještačka inteligencija (AI) svuda

“Baš kao što će se tehnološki giganti boriti za to ko će tržištu ponuditi najbolju uslugu plaćanja, bitku za onoga ko će zaraditi najviše novca od vještačke inteligencije najprije će voditi poznati igrači, dok će AI startupi s velikim ambicijama pokušati da iskoriste snagu ovih firmi, rješavajući probleme i omogućavajući korisnicima da jednostavnije upravljaju svojim finansijskim sredstvima”, istaknuo je Döderlein, a jedan od prvih rezultata tog trenda, vjeruje, vidjećemo u obliku raznih asistenata.

Tako ćemo brzo proći trenutnu “Hey Siri” fazu i iskusiti glasovne i tekstualne asistente u čitavom nizu situacija kao što su, recimo, poruke koje vam sugerišu kada biste trebalo da prebacite svoja sredstva iz jedne u drugu valutu ili vas, pak, obavještavaju da je proizvod koji vam se sviđa negdje na sniženju.