“Balon koji mora da pukne”: Prenaduvane cijene stanova u Beogradu
Između 50 i 80 odsto svih prodatih stanova u Beogradu kupljeno je potpuno ili dJelimično preko stambenih kredita, kažu vlasnici agencija za nekretnine.
Poslije vijesti da se u glavnom gradu većina stanova kupuje pre završetka roka za izgradnju, a čak 82 odsto stambenih jedinica prodaje se za gotovinu, portal Kamatica je istraživala istinitost ove informacije, kao i kakav je profil kupca koji ima gotovinu.
“U mojoj agenciji je oko 80 procenata kupaca koji nekretnine kupuju uz pomoć kredita. Mi radimo i za deset banaka procjene nepokretnosti, i sa sigurnošću mogu da kažem da na tržištu stanova u Beogradu dominiraju kreditni kupci. Između ostalog, to je i doprinijelo da cijene kvadrata ovako idu gore”, za Kamaticu kaže Kaća Lazarević, vlasnica istoimene agencije za nekretnine koja se ovim poslom bavi već 28 godina.
“Foto-robot” prosječnog kupca stanova u Beogradu pokazuje mlađi par, između 35 i 40 godina, sa djecom ili bez djece, koji zarađuju nešto iznad prosječnih primanja, i ispunjavaju sve uslove da dobiju stambeni kredit. Uglavnom su zaposleni u dobroj stranoj firmi, ili u nekoj državnoj. Najčešće kupuju nekretnine u vrijednosti od 55.000 do 75.000 eura. Za nekretnine čija vrijednost prelazi 200.000 eura, keš kupci su nešto češći, ali se takve nepokretnosti kupuju i djelimično iz kredita.
“Posljednjih godinu ipo dana cijene stanova i kuća su drastično otišle gore, i ja mislim da je ovo balon koji će jednom morati da pukne. Sada je najbolje prodati, ali pošto su krediti izuzetno povoljni, svi koji mogu da ih dobiju oni i kupuju”, priča za Kamaticu Kaća Lazarević i navodi primjer zgrade u Mirijevu koja se prodaje za 1.600 eura po kvadratu.
Takva cijena, za tu lokaciju, nikada nije bila u njenoj skoro tri decenije dugoj karijeri u oblasti nekretnina, ističe.
Miroslav Cvetković je vlasnik agencije za nekretnine pune 23 godine i sa sigurnošću tvrdi da se najveći broj stanova u Beogradu proda preko kredita.
“U mojoj agenciji preko 50 procenata kupoprodajnih ugovora obavimo potpuno ili djelimično uz pomoć kredita. Najčešće se kupuju nekretnine u vrednosti od 65.000 do 70.000 eura”, objašnjava Miroslav Cvetković, vlasnik agencije za nekretnine “Cvetković-Roškov”.
On dodaje da su trenutno najpopularnije lokacije od Skadarije do Tašmajdana, uglavnom manji stanovi, koji brzo mogu da se izdaju. Kod porodičnog stanovanja kupcima je od presudne važnosti mogućnost parkiranja.
“Stanovi su traženiji od kuća, jer su između ostalog, cijene kuća precijenjene. Prodavci u njima vide i dio profita koji se može dobiti ukoliko se na tom mestu napravi zgrada“, objašnjava vlasnik agencije „Cvetković-Roškov”.
Osim same lokacije, na cijenu stana utiče i “mikrolokacija”, kvalitet završne obrade, ali i luksuzni detalji koje je investitor ili prodavac stana ugradio u nepokretnost.
Najskuplji djelovi Beograda
Centar grada, Vračar i Novi Beograd su trenutno najskuplje lokacije u Beogradu.
U konsultantskoj kući za nekretnine CBRE kažu da je prosječna cijena stanova u prethodnoj godini bila 1.190 eura po kvadratnom metru u starogradnji i 2.050 eura po kvadratu u novogradnji, što je poskupljenje za sedam odsto u odnosu na 2017. godinu.