Njemačka nema zakonske mogućnosti da isključi Huawei iz 5G mreže

Podijeli

Njemačka još nije spremna da isključi kinesku kompaniju Huawei iz svoje 5G mreže, što znači bi mogla da izmijeni zakone kako bi taj proizvođač i dalje mogao isporučivati svoju opremu.

To je njemačkom Ministarstva unutrašnjih poslova potvrđeno američkoj televiziji CNBC.

Portparol Saveznog ministarstva (BMI) Bjorn Grunevalder naveo je da je fokus na prilagođavanju telekomunikacionih mreža kako bi one bile spremne za “nove potencijalne prijetnje”.

“Direktno isključenje određenog proizvođača 5G mreže trenutno nije zakonski moguće i nije planirano. Za BMI, fokus je na prilagođavanju potrebnih bezbjednosnih zahtjeva kako bi se garantovala bezbjednost tih mreža, čak i od proizvođača koji možda nijesu pouzdani”, kazao je Grunevalder.

Grunevalder je dodao da će se potrebni bezbjednosni zahtjevi ugraditi u postojeći zakon o telekomunikacijama. Prije toga, o konkretnim mjerama tog prilagođavanja raspravljaju relevantni savezni ministri.

Huawei na “crnoj listi” Australije, Novog Zelanda, Japana…

Omogućavanje učešća Huaweija u njemačkoj 5G mreži biće udarac SAD-u, koji pokušava da uvjeri svoje saveznike da isključe tu kinesku telekomunikacionu kompaniju iz svoje domaće infrastrukture.

Huawei već dugi niz godina ne može prodavati opremu u SAD-u, a očekuje se da će američki predsjednik Donald Tramp zabraniti upotrebu sve kineske telekomunikacione opreme u američkim mrežama, prenose agencije.

I druge zemlje, uključujući Australiju, Novi Zeland i Japan takođe su isključile Huaweijevu 5G opremu iz svojih mreža, navodeći kao razlog zabrinutost za nacionalnu bezbjednost.

Međutim, te zabrane mogle bi biti ukinute. Naime, u ponedjeljak je Financial Times javio da je britanska obavještajna služba zaključila da se rizikom od Huaweijeve 5G opreme može upravljati.

U međuvremenu, novozelandska premijerka Jacinda Ardern izjavila je u ponedjeljak za TVNZ da bi Huawei mogao biti uključen u nacionalnu 5G mrežu u slučaju da može smanjiti zabrinutost vlade za nacionalnu bezbjednost.

Wall Street Journal je, međuitim, najavio da Njemačka sprema uključenje Huawei u svoju 5G mrežu, pozivajući se na vladine izvore. Njemački ministar ekonomije Peter Altmaier potvrdio je na konferenciji za medije da vlada još radi na regulaciji mjera beubjednosti 5G mreže, dodavši kako nije donesena nikakva odluka.

Huawei je u više navrata negirao tvrdnje da bi kineska vlada mogla da špijunira druge zemlje, ako bi njegova oprema bila uključena u međunarodnu 5G infrastrukturu.

Kina nema udio u Huaweiju

Kineska kompanija nije bila dostupna za komentare, ali je njen direktor upravljanja Denis Zuo izjavio za Handelsblatt da kineska špijunaža kroz 5G opremu nije moguća.

“Država nema udio u Huaweiju i ne miješa se u naše poslovanje”, tvrdi Zuo.

U međuvremenu, osnivač i izvršni direktor Huaweija Ren Žengfei izjavio je za BBC  da “ne postoji način na koji nas SAD može slomiti”. Dodao je da njihova tehnologija ne može biti odbačena na svjetskom nivou, jer je puno naprednija od konkurentske, prenosi Hina.

Očekuje se da će superbrzi 5G mobilni internet pokrenuti revoluciju digitalne ekonomije tako što će omogućiti primjenu novih tehnologija kao što su autonomna vozila i internet stvari (IoT). No takođe je to i područje u kojem se vodi bitka između SAD i Kine za dominaciju.

Bivši američki savjetnik za nacionalnu bezbjednost u nedjelju je CNBC-ju rekao da Amerika zaostaje za Kinom u promociji svojih 5G tehnologija širom svijeta.

“Po pitanju marketinškog predstavljanja toga, zaostajemo. Možete uzeti jeftin, zavodljiv, ali izuzetno ranjiv sistem koji će vam oduzeti privatnost, vaše intelektualno vlasništvo i vaše tajne te ih prenijeti u Peking. Ili možete uložiti nešto više novca i imati bezbjednije društvo”, rekao je general Džejms Džons CNBC-ju.