Kada bi sjutra ušli u EU, crnogorski BDP bi bio najniži u odnosu na evropski prosjek
Kada bi nas sjutra primili u Evropsku uniju, crnogorska ekonomija bi u odnosu na evropski prosjek bila ubjedljivo najslabija.
Naime, crnogorski bruto domaći proizvod BDP od 6,7 hiljada eura po stanovniku čini svega 45 odsto prosjeka EU.
Ispred Crne Gore bi u EU trenutno bila Bugarska, sa prosjekom od 49 odsto i susjedna Hrvatska sa 62 odsto u odnosu na sredinu napravljenu na nivou Evropske unije.
Ljestvicu najrazvijenijih zemalja, prema posljednjim podacima Eurostata, i dalje vodi Luksemburg s BDP-om koji je iznad prosjek EU za vrtoglavih 253 odsto, a slijedi i Irska s postotkom od 181 odsto.
Kada je riječ o 281 regiona unutar EU, raspon se kreće od svega 31 odsto prosjeka EU u bugarskom Sjeverozapadu do 626 odsto u centru Londona (West), koji bi uskoro trebalo da napusti Uniju.
U grupi 20 najsiromašnijih regija čak je pet bugarskih pokrajina, po četiri imaju Grčka i Mađarske, tri su u Poljskoj, a po dvije u Rumuniji i Francuskoj, pri čemu je francuski Majot na visokom drugom mjestu po siromaštvu.
Na listi bogatih regiona, poslije londonskog Westa je Južna Irska (220 odsto prosjeka EU), a zatim njemački Hamburg, Brisel pa Istočna i srednja Irska.
Podaci Eurostata pokazuju da 21 region ima BDP koji je 50 odsto veći od prosjeka EU, pet ih je u Njemačkoj, po dvije su u Irskoj, Austriji, Holandiji i Velikoj Britaniji te po jedna u Belgiji, Češkoj, Danskoj, Francuskoj, Slovačkoj, Poljskoj, Švedskoj i Luksemburgu.
Rast zaposlenosti
Kako se u evropskim regionima kretala zaposlenost? Čak njih 90 odsto u 2017. godini bilježi rast zaposlenosti i ona je na nivou EU povećana 1,6 odsto.
Međutim, razlike među regionima su velike, pri čemu je veći rast uočljiv u nekim manje razvijenim dijelovima EU.
Najveći rast ostvaren je u siromašnoj francuskoj pokrajini Majot, od čak 7,7 odsto, a visoko na listi je i češka Bohemija koja je u 2017. godini imala 5,5 odsto više zaposlenih nego godinu ranije.
Stanje se značajno popravilo i u bugarskom Jugocentru i portugalskom Lisabonu (po 4,1 odsto), ali i u hrvatskim regionima, u prosjeku za 2,2 odsto.
S druge strane, smanjenje zaposlenosti bilježe dvije italijanske pokrajine Bazilikata (2,7 odsto) i Liđurija (1,9 odsto) ali i dvije pokrajine u Velikoj Britaniji za više od dva odsto.
Čitajte i: