Cijene nafte u prva tri mjeseca 2019. skočile oko 30 odsto
Na svjetskim tržištima cijene nafte su porasle i prošle sedmice, četvrte zaredom.
U cijelom prvom kvartalu su tako cijene skočile oko 30 odsto, što je posljedica smanjenja proizvodnje OPEC-a, prenose agencije.
Na londonskom tržištu cijena barela je prošle sedmice porasla 1,6 odsto, na 68,40 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,8 odsto, na 60,15 dolara.
Zahvaljujući tome, na londonskom tržištu u proteklom tromjesečju cijena “crnog zlata” je porasla oko 27, a na američkom tržištu oko 32 odsto, pa se kreću na najvišim nivoima u posljednja četiri mjeseca.
Najveći kvartalni skok cijena nafte od 2009. godine
To je najveći kvartalni skok cijena nafte od drugog tromjesečja 2009. godine, kada su skočile oko 40 odsto, piše Index.hr
Cijene nafte podstiče smanjena proizvodnja Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i Rusije, koje se pridržavaju lanjskog dogovora o smanjenju proizvodnje za 1,2 miliona barela dnevno.
“Smanjena proizvodnja grupe proizvođača OPEC+ glavni je razlog dramatičnog oporavka cijena, nakon 38-postotnog pada u posljednjem tromjesečju prošle godine”, kaže Ole Hansen iz Saxo banke.
Cijene nafte rastu i zbog sankcija SAD-a na naftni sektor Irana i Venecuele, što dodatno ograničava ponudu na tržištima.
Pritom su ulagači zanemarili prošlosedmičnu poruku predsjednika SAD-a Donalda Trampa OPEC-u da poveća proizvodnju kako bi zaustavio rast cijena.
“Činilo se u novembru da OPEC i ponajprije Saudijska Arabija udovoljavaju zahtjevima predsjednika Trampa da povećaju proizvodnju nafte, ali sada su veće šanse da će se oglušiti na njegove tvitove”, napisali su analitičari Commerbanka u bilješci klijentima.
SAD povećao proizvodnju
Podršku tržištima pruža i nada ulagača da će SAD i Kina uskoro postići trgovinski dogovor, čime bi se prekinuo carinski rat koji je lani negativno uticao na dvije najveće svjetske ekonomije.
S druge strane, rast cijena nafte upitan je zbog usporavanja rasta globalne ekonomije, što bi moglo izazvati slabljenje potražnje za naftom, ali i zbog rekordne proizvodnje u SAD-u.
Od početka prošle godine SAD je povećao proizvodnju za više od 2 miliona barela dnevno, na rekordnih 12,1 milion barela dnevno, što je dosad najviši nivo proizvodnje jedne zemlje u svijetu.
Ipak, moguće je očekivati smanjenje proizvodnje u SAD-u, s obzirom na to da je u petak kompanija Baker Hughes objavila da je prošle sedmice broj aktivnih naftnih postrojenja u SAD-u smanjen već šestu nedjelju zaredom.
Broj aktivnih postrojenja smanjen je za osam, na ukupno 816, što je njihov najmanji broj od aprila prošle godine.
Zbog očekivanja da će ove godine cijene nafte oslabiti u odnosu na lani, dio proizvođača planira srezati proizvodnju. No, ako cijene nafte dodatno porastu, te planove bi mogli i odgoditi.