Novom modelu godišnjeg odmora priključuje se sve veći broj kompanija

Podijeli

Nelimitirani broj dana godišnjeg odmora, zvuči odlično? Pa naravno, ko na to ne bi pristao, piše londonski Guardian.

Iako je ovakav poslovni model u našim kompanijama i dalje potpuno nezamisliv, najnovije istraživanje Metropolitana otkriva kako je upravo ovaj trend u SAD-u postao sve popularniji.

Broj kompanija koje svojim zaposlenima omogućuju ovaj benefit u neprekidnom je rastu, pogotovo u tehnološkom sektoru. Tako već neko vrijeme ovakvu politiku poslovanja imaju Netflix, Dropbox, LinkedIn, HubSpot, Facebook, ali i brojni drugi.

Razlog tome upravo je generalna promjena načina rada. Ona je daleko najprisutnija u kompanijama čiji većinski broj zaposlenih čine milenijalci koji žele fleksibilnije radno vrijeme, opušteniju atmosferu, ali u istu ruku i odličnu radnu okolinu.

Iako i dalje većina poslodavaca smatra kako takva praksa nije dobra i da će se uvijek naći pojedinci koji će iskorištavati sistem, istraživanje je pokazalo kako u prosjeku zaposleni koji imaju ovu opciju rjeđe koriste godišnji odmor. Kako navodi The Guardian, zaposlenici takvih kompanija u prosjeku uzimaju 13 dana godišnjeg odmora u periodu od godine dana.

“Kada smo uveli sistem nelimitiranog broja dana godišnjeg odmora, brojke su nas šokirale. Ljudi nijesu iskorišćavali taj model i uzimali više dana, naprotiv, koristili su puno manje slobodnih dana”, poručio je Haje Jan Kamps, izvršni direktor jedne startup kompanije, prenosi Jutarnji list.

No, iako nelimitirani broj dana godišnjeg odmora zvuči odlično, ni on nije savršen. Naime, neke kompanije ustanovile su kako je taj sistem kod njihovih zaposlenih uveo svojevrsni strah od odlaska na odmor, te su s vremenom počeli uzimati sve manje i manje dana, što je opet odrazilo i na njihovu radnu sposobnost.

Upravo iz razloga i zbog još ne potvrđene efikasnosti ovakvog oblika poslovanja, stručnjaci preporučuju kako bi svaka kompanija prije njegovog uvođenja trebalo da dobro razmisli koliko im se to isplati i hoće li pozitivno ili negativno uticati na rad njihovih zaposlenih.