Rad “na crno”: Svaki treći radnik u Crnoj Gori je neprijavljen
Udio neformalne zaposlenosti, odnosno neprijavljenog rada u regionu, kreće se od 18,1 odsto u Severnoj Makedoniji do 33 procenta u Crnoj Gori.
Ovaj statistički podatak je iznio Nand Šani, vodja tima Platforme za zapošljavanje i socijalna pitanja (ESAP) Savjeta za regionalnu saradnju (RCC), prenosi Tanjug.
Borba protiv ove široko rasprostranjene pojave bila je glavna tema radionica koje je ovaj projekat u proteklom periodu organizovao širom zapadnog Balkana, saopštio je RCC.
Evropska komisija (EK) i druge međunarodne i domaće agencije prepoznale su postojanje neformalne ekonomije i zaposlenosti kao jednu od najvećih prepreka ekonomskog prosperiteta u regionu.
Platforma RCC za zapošljavanje i socijalna pitanja je za svaku od ekonomija zapadnog Balkana pripremila izvještaj koji se bavi analizom pokretača neprijavljenog rada, institucionalnim okvirom i postojećim pristupima odgovarajućih politika, a koji je upotpunjen spiskom glavnih preporuka za rješavanje pitanja neprijavljenog rada.
“Neformalna zaposlenost na zapadnom Balkanu rješava se samo djelimično, uglavnom kroz korektivne i mjere izvršenja. Ono što je regionu potrebno jeste sveobuhvatan pristup koji obuhvata sve organe vlasti i u sklopu kojeg se koriste dodatne mjere kao što su povećanje koristi i stimulacija za prelazak u formalnu zasposlenost i smanjivanje neravnoteže između institucionalnog i društvenog morala”, rekao je Shani i dodao da postoje brojni alati za prelazak sa neprijavljenog na prijavljeni rad.
Kako je naveo, direktnim alatima se obezbjeđuje da je racionalna ekonomska odluka ta da rad bude prijavljen.
“To se ostvaruje ili korišćenjem mjera za odvraćanje kojima se povećavaju troškovi neuskladjenosti (kazna) ili tako što se učini da prijavljeni rad bude korisniji i lakši (nagrada). Indirektni alati ne koriste kazne i nagrade i umjesto toga se bave formalnim propustima i greškama institucija kako bi se popravio društveni ugovor između vlasti i građana i tako podstakla kultura visokog stepena povjerenja i odgovornosti”, kazao je Šani.