Stan u Dobroti skuplji nego u Budvi i Podgorici

Podijeli

Zabrana kolektivne gradnje, odnosno velikih stambenih zgrada i smanjenje koeficijenta izgrađenosti, kako je to predviđeno nacrtom prostorno- urbanističkog plana Kotora, nesumnjivo će dovesti do značajnog povećanja ionako visokih cijena stambenog prostora u tom gradu.

Nacrtom PUP-a koji je nedavno prezentovan, precizirano je da građevinske zone ostaju nepromijenjene, ali je predviđeno smanjenje koeficijenta izgrađenosti i zabrana kolektivne gradnje, odnosno moći će se graditi isključivo spratnosti, prizemlje, sprat i potkrovlje bez suterena.

Miloš Kukuličić, broker nekretnina i menadžer najveće agencije za promet nekretnina u Crnoj Gori na pitanje šta misli o tržištu nekretnina na teritoriji opštine Kotor i da li je to tržište poljuljano moratorijumom i novim planskim dokumentom, kaže da će cijene sigurno bilježiti brzi skok i višestruki stabilni rast čak i do 5.000 eura.

Trenutno cijene kvadrata novogradnje stambenog prostora u najatraktivnoj i najtraženijoj građevinskoj zoni Dobroti kreću se od 1.800 do 3.700 eura za metar kvadratni.

To je znatno više od prosjeka u Podgorici, gdje kvadrat novog stana košta 1.047, ali i u “konkurentskoj” Budvi, u kojoj se stan može kupiti za oko 1.700 eura.

“U prvom polugodištu stupanja na snagu moratorijuma na gradnju u kotorskoj opštini nije bilo neke veće oscilacije na tržištu nekretnina što se tiče cijena i ponuda. Međutim, nakon toga kada se prodao određeni broj stanova, po prvi put nakon buma u prodaji nekretnina 2007. godine pojavila se veća potražnja od ponude da bi to kulminiralo u posljednje vrijeme, gdje se naročito za jednosobne i manje dvosobne stanove taj omjer kreće i za pojedine lokacije 10 naprema 1, odnosno 10 kupaca na jedan stan i cijene su već skočile za nekih 30 do 50 odsto u zavisnosti od lokacije stambene zgrade”, navodi Kukuličić, piše Pobjeda.

Nakon najave da se nacrtom PUP-a ukida gradnja stambenih zgrada na svim interesantnim lokacijama u Kotoru, izvjesno je da će, ističe Kukuličić, cijene to malo stanova što je ostalo neprodato u stambenim zgradama ili čiji su se vlasnici odlučili na prodaju skočiti i do 5000 eura po metro kvadratnom, zato što ponuda više neće biti ni blizu kolika je potražnja.

“S obzirom na sve veću atraktivnost Bokokotorskog zaliva i samog Kotora, sigurno je da zbog Uneska i zabrane kolektivne gradnje cijene bilježe brzi skok i višestruki stabilni rast. Bez obzira na branšu nekretnina – ono čega ima malo a traži se enormno, biće skupo”, zaključio je Kukuličić.