“Trampove apsurdne optužbe na račun Huaweija pogodiće Evropljane”
Čitati cijeli dan vijesti o tome kako će Google zabraniti Huaweiju korištenje Androida, i činiti to na vlastitom Huawei smartfonu, mnoge je vjerovatno zabrinulo. No, barem za sada, razloga za brigu nema – svi postojeći Huaweijevi telefoni neće imati problema, javlja TV RTL Hrvatska.
No, zato bi novim korisnicima mogle biti nedostupne osnovne životne aplikacije poput Gmaila, Google Mapsa i YouTubea, podsjeća ova televizijska stanica.
Google je odluku donio nakon uredbe predsjednika SAD-a Donalda Trampa kojom se Kinezi indirektno optužuju za krađu podataka i špijunažu.
“SAD pretpostavlja da svi imaju skrivene namjere poput njih. Pokušavaju da prošire glasine i ocrne kompanije drugih zemalja kako bi na neprikladan način ostvarili prednost nad konkurencijom. Za svoje tvrdnje, međutim, nemaju dokaze”, ističe Lu Kang, portparol kineskog mininistarstva vanjskih poslova.
Dokaze nijesu našli ni evropski informatički stručnjaci.
“Ono što se meni lično čini osobito komičnim u toj optužbi jest što ona dolazi od strane koja je proizvela kompanije poput Facebooka koje se na sedmičnoj bazi izvinjavaju zbog prikupljanja i preprodaje informacija”, kaže Marko Rakar, IT stručnjak.
Trampu je mogla zasmetati snaga Huaweija – gleda li se samo posljednjih godinu dana, kineski div skočio je na drugo mjesto na svijetu po prodaji smartphonea, u prva četiri mjeseca prodali su ih gotovo 60 miliona širom svijeta što je skok od gotovo 50 odsto u odnosu na isti period prošle godine. I to dok vodeći Samsung, a pogotovo Apple kojeg je Huawei potisnuo na treće mjesto – bilježe pad. A da Googleova zabrana prema Huaweiju bude apsurdnija, zbog nje će najviše trpjeti Evropljani.
“Samim time što u Kini i ovako i onako ne koriste te Googlove servise već alternativne kineske, a u Americi Huawei kao proizvođač mobitela niti nije toliko prisutan, on je zbilja marginalno prisutan na tom tržištu. U Evropi je vrlo velik”, kaže Dragan Petric, IT stručnjak.
U pozadini svega neki vide i buduću 5G tehnologiju, u čijem je razvoju Huawei otišao dalje od Amerikanaca. A kao i Huawei, kineska ekonomija u cjelini nezaustavljivo raste posljednjih 15-ak godina što je Kinu pretvorilo u glavnog konkurenta SAD-u na globalnom tržištu, zbog čega je Tramp i posegnuo za uvođenjem carinskih tarifa.
“Kineske kompanije sada, ne samo više količinom, nego i kvalitetom, mogu konkurisati američkim proizvodima na svim tržištima u svijetu. Prema tome, glavni motiv je bio ograničavanje moći kineskih kompanija na svjetskom tržištu”, kaže Siniša Malus, menadžer za komunikacije Kinesko-jugoistočnoevropske poslovne asocijacije.
Taj trgovinski rat između dvije najveće svjetske ekonomije razbuktao se prošle sedmice kada je Amerika uvela nove carine od 25 odsto na više od 5.000 kineskih proizvoda, od gotovo svog voća i povrća, sapuna i ljepila do kožnih torbica na što su Kinezi reagovali uvođenjem sličnih carina na gotovo jednak broj američkih proizvoda, od motocikala do čaja i kafe.
Još je lani MMF procijenio da bi takav rat globalnoj ekonomiji mogao nanijeti 430 milijardi dolara štete. Iako njegovi ljudi s Kinezima stalno pregovaraju, Tramp ne ostavlja dojam da ima ikakav dugoročan plan.
“Ono što će mnoge kompanije učiniti, dosta prirodno, jeste otići iz Kine u druge zemlje, kako ne bi morali da plaćaju tarife. To je nešto što je problem za Kinu, oni to ne žele, a ni mi ne želimo da se to nužno dogodi Kini”, kazao je Tramp polovinom maja.
Posljedice američko-kineskog trgovinskog rata osjetiće cijeli svijet pa tako i Evropa i region.
“Mislim da je pozicija Hrvatske i ove regije vrlo dobra jer mislim da će kineski investitori sada još i veću pažnju pokloniti nama zbog toga što smo im zanimljivi zbog geostrateškog položaja, a s druge strane zbog toga što će sada na Zapadu puno teže ostvariti svoje interese”, smatra Malus.
Trgovinski rat najviše pogađa autoindustriju koja je u velikim problemima: nakon General Motorsa, sada i Ford najavljuje otpuštanja – do ljeta će 7.000 radnika širom svijeta dobiti otkaze.