Oni dobro posluju i u teškim vremenima: EPCG, VOLI i Telekom predvode biznis sektor u Crnoj Gori

Podijeli

Prošla godina je za većinu crnogorskih privrednih subjekata bila značajno uspješnija od prethodne, a ostvareni rezultat nakon oporezivanja je iznosio 272,7 miliona eura i veći je za 82 odsto u odnosu na 2017. godinu.

To je saopšteno na završnoj pres konferenciji u okviru projekta „100 najvećih u Crnoj Gori“, povodom objave prvorangiranih u 25 kategorija 100 najvećih i promocije specijalne publikacije Poslovne novine – 100 najvećih u Crnoj Gori.

Osnivač BI Consultinga, provajdera poslovnih informacija, Ratko Nikolić je kazao da je po postignućima u kategoriji mikro preduzeća lider po prihodu bio FLY MONTENEGRO TRAVEL, po dobiti GUFO i po broju zaposlenih HALOTAKSI.

„U kategoriji malih preduzeća lideri su bili Mivis(prihod), Domen(dobit), Securitas Montenegro (broj zaposlenih). U kategoriji srednjih preduzeća to su Ina Crna Gora (prihod), Zetagradnja (dobit), Tobacco S PRESS (broj zaposlenih). A u kategoriji velikih preduzeća lider po prihodu i dobiti je Elektroprivreda Crne Gore, a po broju zaposlenih VOLI Trade“, naveo je Nikolić.

On je dodao da je u djelatnosti telekomunikacija lider Crnogorski Telekom, trgovine VOLI Trade, hotelijerstva Budvanska rivijera, upravljanja nekretninama DELTA M CG, revizije i računovodstva Finance Plus, građevine Bemax, a u djelatnosti hrane i pića Meso-promet.

„U djelatnosti ostala proizvodnja i prerada lider je Rudnik uglja, u IT sektoru Comtrade Distribution, nafta i derivati Jugopetrol, u farmaciji Glosarij, medicinskim uslugama Institut dr Simo Milošević, a priznanje za najveću rastuću kompaniju dobio je VOLI Trade“, rekao je Nikolić.

Projekat za unapređenje i promovisanje crnogorske privrede inicirala je kompanija BI Consulting u partnerstvu sa Ministarstvom finansija i Ministarstvom ekonomije, uz podršku Privredne komore Crne Gore i uz generalno pokroviteljstvo Societe Generale banke Montenegro.

Nikolić je kazao da je, prema gotovo svim pokazateljima, za većinu privrednih subjekata, prošla godina bila značajno uspješnija od prethodne, a u prilog tome tome, kako je dodao, govore i podaci na nivou cijele privrede.

„Ostvareni prihodi su za 4,6 odsto veći i iznosili su 8,89 milijardi eura. Ostvareni rezultat nakon oporezivanja iznosio je 272,7 milona eura i veći je za 82 odsto. Broj zaposlenih u preduzećima je rastao za 8,8 odsto, odnosno za skoro deset hiljada zaposlenih i prema dostavljenim ispravnim podacima prosječno je iznosio 122.128 zaposlenih“, naveo je Nikolić.

On je dodao da je broj preduzeća koja su ostvarila dobit veći za 6,2 odsto.

„Prihode preko milion eura ostvarilo je 1.226 preduzeća, što je 4,5 odsto više nego prošle godine. Neto dobit veću od stotinu hiljada eura ima 887 preduzeća, što je 12 odsto više nego prošle godine. 332 preduzeća imaju preko 50 zaposlenih, što je 25 preduzeća više nego prošle godine, odnosno 8,1 odsto“, objasnio je Nikolić.

On je naglasio da je broj predatih ispravnih finansijskih izvještaja za poslovnu 2018. godinu veći za 10,5 odsto u odnosu na prethodnu.

„To je dominantno posljedica veće poslovne aktivnosti i povećanja broja preduzeća, ali i podizanja kulture finansijskog izvještavanja, što je i jedan od ključnih ciljeva našeg projekta“, istakao je Nikolić.