Mjera protiv pranja novca u S. Makedoniji: U kešu plaćanja samo do 500 eura

Podijeli

Od danas je u Sjevernoj Makedoniji na snazi zabrana plaćanja gotovinom u iznosima većim od 500 eura, odnosno u protivvrijednosti 30 hiljada i 700 makedonskih denara.

Umjesto ‘keša’ kupci roba i usluga u vrijednosti većoj od spomenutog iznosa mogu koristiti isključivo kartice i plaćanje preko računa u bankama.

Spomenuto ograničenje je unijeto u Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranje terorizma Sjeverne Makedonije koji je stupio danas na snagu. Ministar finansija Sjeverne Makedonije Dragan Tevdovski opravdao je restrikcije u plaćanju gotovinom potrebom zaoštravanja borbe protiv sive ekonomije u toj zemlji.

“Siva ekonomija praktički je plaćanje na crno, čime se oštećuju svi građani. Kako bi suzbili tu pojavu, morali smo dodatni sniziti limit za plaćanje u gotovini”, upozorio je Tevdovski, podsjetivši da je Vlada početkom tekuće godine prepolovila iznos dopuštenog plaćanja u gotovini s 2.000 na 1.000 eura.

Tevdovski je ocijenio da je i prethodno ograničavanje plaćanja u gotovini dalo rezultata, te da su institucije države i finansijskog sistema u primjeni spomenutog rješenja pokazale da su u stanju da ga provode. Novo smanjenje plaćanja gotovinom, dodao je, država je najavila početkom godine i sada ga samo sprovodi.

Kritičari ovakvog načina borbe protiv sive ekonomije u Makedoniji ukazuju na čudnu odluku da se iz primjene zadatih ograničenja prometa gotovinom izuzmu organizatori igara na sreću.

Upozoravaju i na činjenicu da je u većini zemalja EU čija pravila Sjeverna Makedonija nastoji usvojiti na putu željene integracije u Uniju, plaćanje u gotovini ograničeno na iznos od 10.000 eura.

Makedonski mediji prenose anketu jedne od tamošnjih privrednih komora među kompanijama o ograničenju prometa gotovinom, prema kojoj 86 odsto firmi procjenjuje da će im nova pravila otežati poslovanje.

Pritom Komora upozorava na neravnopravan položaj u koji ovakva ograničenja stavljaju mala poduzeća u odnosu na velike kompanije te traži da se primjena novih pravila za poslovanje s gotovinom odgodi do daljnjeg.

“Većinu makedonske privrede čine mala preduzeća, čije je vlasnike i službenike bilo potrebno dodatno upoznati s načinom poslovanja u novim uslovima prije nego što oni zažive”, apeluje dio makedonskih poslodavaca, kojima su sporne i visoke kazne prekršiocima odredbe o ograničenju prometa ‘kešom’. Spomenute kazne kreću se od 5.000 do čak 80.000 eura.

Prije uvođenja spomenutih radikalnih mjera za korišćenje gotovine, procjenjivalo se da u Sjevernoj Makedoniji čak 40 odsto radnika prima dio ili cijelu plaću ‘na crno’. Udio sive ekonomije u privrednim granama najjužnije negdašnje jugoslavenske republike, prema neslužbenim procjenama, varira od 25 do 50 odsto.