U Francuskoj počelo najveće uklanjanje hidroelektrane u Evropi ikada

Podijeli

Uklanjanje brane visine 36 metara oslobodiće rijeku Selin, što će dovesti životinjski svijet nazad u ovaj vodeni tok sve do zaliva Mon Sen Mišel.

Ne treba puno trošiti riječi na to koliko su rijeke bitne za naš ekosistem, ocjenjuje portal Gradnja.rs i dodaje da, međutim, zabrinjava podatak da samo trećina najdužih rijeka na svijetu slobodno teče – ostale imaju prepreke koje im mijenjaju protok ili utiču na riječni tok.

Sa fragmentacijom i regulacijama vodenog toka, dolazi do brojnih anomalija u ekosistemu. Kako WWF objašnjava, „one stopiraju prirodan tok sedimenata niz reku i sprečavaju migraciju riba čime se utiče na njihov životni ciklus, što dovodi opadanja riblje populacije”.

Međutim, iz Francuske stiže vijest koja ohrabruje. Naime, u ovoj zemlji počelo je uklanjanje hidroelektrane Vezins i La Roche Qui Boit na rijeci Selin. Sa svojom visinom od 36 metara, uklanjanje brane Vezins će ujedno biti i do sada najveće uklanjanje jedne brane u Evropi.

„Čestitamo Francuskoj na njihovoj akciji uklanjanja brana što će značajno uticati na život migratornih riba poput lososa, jegulje i jesetre“, rekao je Andreas Baumüller, ispred WWF-a.

Uklanjanje brane će osloboditi oko 88 kilometara rijeke Selin, što će uticati da ponovo slobodno teče. Uklanjanje hidroelektrane će povećati kvalitet vode, uticaće na povratak u njihova prirodna staništa, ali će donijeti i brojne prednosti za ljude i prirodu duž rijeke.

Ove dvije brane su u funkciji od 1920. i 1930. godine, međutim one davno ne rade kako treba.

Kako asocijacija za uklanjanje brana objašnjava, „rezervoari brana su popunjeni sedimentima, hidroelektrana generiše mali profit, a tokom ljeta su pravi izvor toksične cijanobakterije.“

Iako je uklanjanje ove dvije brane veliki korak za civilizaciju i prirodu, poražavajući je podatak da na evropskim rijekama ima oko 3.500 različitih barijera. Donacijom građana širom Evrope pokreću se inicijative za uklanjanje brana i oslobađanje riječnih vodotokova.

Uklanjanje dvije brane na rijeci Selin ne samo da će pozitivno uticati na okolni ekosistem, već će značajno poboljšati prirodne uslove na jednoj od najvećih turističkih atrakcija u Evropi.

„Uklanjanje hidroelektrane Vezins je mala revolucija u Evropi: umjesto građenja novih brana, države članice sada prave korake koji utiču na to da rijeke ponovo učine prohodnim kao i da im vrate biodiverzitet“, rekao je Roberto Epple, osnivač i predsjednik Mreže evropskih rijeka (ERN).

„Kada se brane uklone, priroda se nevjerovatno brzo može oporaviti pa jedva čekam da vidim kako će losos ponovo zaplivati oko Mon Sen Mišela“ – stenovitog ostrva u kanalu Lamanš sa manastirom koje se nalazi na listi UNESCO Svetske baštine.