Nijesu vam potrebne sve kvalifikacije kako biste dobili posao
Ako ste nedavno diplomirali, vjerovatno ste u onda i slušali nekoliko kolegijuma za koje ste vjerovali da će vam pomoći u pripremi za prvi posao.
Nažalost, većina onoga što vam treba za uspjeh u vašem poslu uključuje vještine o kojima niste mogli slušati na fakultetu, što samim time otežava i vaš proces prijave za posao, piše Harvard Business Review.
Većina se fokusira na poslove za koje su prekvalifikovani
Kada pogledate sve kvalifikacije potrebne za poslove na početnom nivou i alate koje poslodavci koriste shvatite da ništa od toga niste prolazili na fakultetu i niste sticali sva ta tražena znanja i vještine prilikom svog školovanja, prenosi Poslovni plus.
Međutim, samo zato što nemate sve potrebne kvalifikacije ne znači da se za taj posao ne biste trebalo prijaviti.
Većina ljudi, danas, uglavnom se fokusira na potencijalne poslove za koje su prekvalifikovani i za koji posjeduju veliku količinu znanja, što je na samom početku zasigurno dobar osjećaj.
No, dugoročno gledano takvo radno mjesto teže će vam osigurati potencijalni napredak i rast te ćete većinom stagnirati na svojoj trenutnoj poziciji te znatno teže ćete dobiti unapređenje na neko novo radno mjesto. Vašu želju za napretkom vrlo često ćete morati zadovoljiti nakon svog radnog vremena nego što ćete to učenje moći inkorporirati u svoj svakodnevni posao.
Jedan od faktora zbog koji se ljudi rijetko prijavljuju na poslove za koje nisu kvalifikovani jeste ‘sindrom varalice’ koji podrazumjeva osjećaj da ste došli na poziciju koju nijeste zaslužili i za koju nijeste sigurni da biste je znali obavljati.
Problem koji se javlja je i strah da drugi ne saznaju za njihov manjak kvalifikacija zbog kojih možda ne bi mogli zadržati posao.
Mnogi su u svojim samim počecima morali učiti značajan broj novih vještina zato je važno da odbacite strah od nepoznatog i vaše potencijalne nekvalifikovanosti.
Umjesto toga, novi posao za koji možda niste kvalificirani gledajte kao izazov. Istraživanje Carol Dweck i njenih kolega razvija koncept koji podrazumijeva razmišljanje kako su nam pojedini zadaci teški zbog nedostatka vještina, a ne nedostatka talenta. Praktino govoreći, za sve nas je korisno da na oglase za posao gledamo kao na skup smjernica o tome što ta pozicija uključuje, a ne kao strogi popis zahtjeva koje svaki kandidat mora imati.
Važno je, naravno, unaprijed imati barem neke od navedenih vještina koje posao zahtijeva, ali niko ne bi trebalo da se ograničava samo na pozicije za koje su već od početka prekvalifikovani.