Destinacija koja zasniva svoj turizam na stranim radnicima nije održiva
Crna Gora evidentno ima problem sa zapošljavanjem domaće radne snage u turizmu, što postaje alarmantno, jer bez njenog angažmana nema razvoja tog sektora, upozorio je dekan budvanskog Fakulteta za biznis i turizam, Rade Ratković.
„Ove godine je maksimalno eskalirao hronični problem nedostatka uslužne radne snage u turizmu i ugostiteljstvu. Ljudi neće da rade za ove plate i postoji opasnost da ostanemo bez domaće radne snage“, kazao je Ratković Pobjedi.
On je dodao da su u Crnoj Gori zarade ubjedljivo najniže, a dužina sezonskog rada najkraća na Mediteranu.
Ratković smatra da nijedna destinacija nije održiva ukoliko zasniva svoj turizam na stranim radnicima.
„Radnici su aktivni dio ponude koji može da promoviše i prezentuje zemlju. Drugo, mi nemamo interesa kao država da imamo turizam u kome predominantno ne rade naši radnici. Oni moraju apsolutno da dominiraju, a ne da kod nas dolaze, kako neki predlažu, Filipinci, a da naši radnici idu u druge zemlje. Sve treba prilagoditi tržištu“, saopštio je Ratković.
On je upozorio da bi deficit radne snage trebalo da bude znak za uzbunu da se ozbiljno razmotre problemi u turizmu i donese program mjera za njihovo rješavanje.
„Crna Gora ne može imati održivu ekonomiju bez turizma, a turizam ne može biti održiv ako nije zasnovan na domaćoj radnoj snazi i na dominantnoj ponudi domaćih proizvoda kroz taj sektor“, objasnio je Ratković.
To je, prema njegovim riječima, dugoročan problem, zbog čega bi sve trebalo promijeniti iz korijena.
„Turistički preduzetnici ne mogu, u uslovima postojećeg stepena popunjenosti i strukture tražnje i kanala prodaje, obezbijediti bitno veće plate. Hoteli i drugi ugostiteljski objekti, imajući u vidu njihove bilanse poslovanja u protekle tri decenije, nemaju mogućnost da povećaju zarade zaposlenih“, kazao je Ratković.
On je dodao da je problem kompleksan i dugoročan i da se mora planski rješavati.
„Treba se repozicionirati i ići više na organizovane kanale prodaje, te promociju putem društvenih mreža. Naš hendikep je hipertrofirana stambena izgradnja, koja bitno narušava strukturu smještajnog sektora i svodi osnovne smještajne kapacitete na deset odsto ukupnog. Treba zaustaviti dalju izgradnju sekundarnih stanova i rezidencijalnih aglomeracija, jer to nije održiv, niti pravi turizam, već biznis razvoja nekretnina“, saopštio o je Ratković.