Alarmantno upozorenje Svjetske banke: Zagađena voda usporava ekonomski rast za trećinu
Manjak čiste vode smanjuje potencijalni ekonomski rast čak za trećinu, upozorila je Svjetska banka u novom izvještaju.
U izvještaju te međunarodne finansijske institucije znakovitog naziva “Kvalitet nepoznata: nevidljiva kriza voda”, se ocjenjuje da se svijet suočava s nevidljivom krizom kvalitete voda.
Bakterije, otpadne vode, hemikalije i plastika, pojašnjavaju u Svjetskoj banci, isisavaju kiseonik iz vodnih zaliha, a vodu pretvaraju u otrov za ljude i ekosisteme. Posebno je problematičan azot, koji se u poljoprivredi koristi kao đubrivo, a na kraju završava u rijekama, jezerima i okeanima, gdje se pretvara u nitrate.
“Oticanje i ispuštanje u vodu svakog dodatnog kilograma azotnog žubriva po hektaru može povećati zaostajanje u rastu i razvoju djece za čak 19 odsto, a buduću zaradu u odrasloj dobi smanjiti za čak dva odsto u poređenju s onima koji nijesu izloženi”, izračunali su u Svjetskoj banci, prenosi Novac.hr.
Dodaju i kako zbog rasta saliniteta vode i tla, usljed sve većih suša, sve češćih oluja i pojačanog crpljenja vode, padaju prinosi u poljoprivredi. Zbog zaslanjene vode, svake godine se izgubi količina hrane kojom bi se moglo nahraniti 170 miliona ljudi, kaže se u izvještaju.
“Čista voda je ključni faktor ekonomskog rasta. Lošiji kvalitet voda koči rast, utiče na kvalitet zdravlja, smanjuje proizvodnju hrane i povećava siromaštvo u mnogim zemljama”, ocijenio je David Malpass, predsjednik grupacije Svjetske banke.
Ako se ne preduzmu hitne mjere na globalnom, nacionalnom i lokalnom nivou, upozoravaju u Svjetskoj banci, sve lošiji kvalitet voda nastaviće da koči privredni napredak, sputavaće ljudske potencijale zbog ozbiljnih posljedica po zdravlje i uveliko smanjiti proizvodnju hrane.
Stoga u Svjetskoj banci pozivaju kako razvijene zemlje, tako i zemlje u razvoju da posvete pažnju kvalitetu vode. Štaviše, preporučuju i niz mjera koje bi države mogle preduzeti kako bi popravile kvalitet voda. Svjetska banka je uspostavila najveću bazu podataka o kvalitetu voda u svijetu, ističu u toj instituciji.