Stiv Džobs, Steve Jobs

Da li ste čuli za pravilo 30%? Pomoću njega je Stiv Džobs vratio Apple u život

Podijeli

Kada se Stiv Džobs 1997. vratio u Apple, kompanija je bila u teškoj situaciji. Nekada glavni inovator, ispaštao je zbog lošeg upravljanja i manjka fokusa.

Apple je svoju reputaciju izgradio na jednostavnosti i kvalitetu, a tada je radio na gomili proizvoda, od kojih su mnogi u najboljem slučaju bili prosečni.

Džobs je, kako piše BizLife, odmah počeo da radi na mijenjanju ovakvog stanja i za deset godina kompanija se potpuno transformisala. U intervjuu koji je Džobs dao prije više od 20 godina, odmah nakon što se vratio u Apple, otkrio je jednu od tajni koja je vodila ka budućem uspjehu kompanije.

„Preispitali smo plan budućih proizvoda i otkrili smo da je 30 odsto njih bilo nevjerovatno dobro. Dok je otprilike 70 odsto proizvoda bilo ili prilično dobro, ili stvari koje zaista nijesmo trebali da radimo. Poslovi u kojima zapravo uopšte nije trebalo da budemo. Tako smo odbacili mnoge planove, sve resurse usmjerili na 30 odsto planova i dodali nekoliko novih stvari. Dakle, resursi koje ulažemo jednaki su ili veći nego prije, ali oni se usmjeravaju na manju broj proizvoda“, rekao je tada Džobs.

Zašto vam treba pravilo 30%?

Živimo u doba distrakcije. Bezbroj notifikacija, instant komunikacija i lak pristup beskonačnom broju informacija. Strah od toga da nešto slučajno ne propustimo pokreće nas, motiviše da pokušamo da radimo sve što naš um i srce žele.

Vremenom ćete otkriti istinu – Ne možete sve da radite. A ako pokušate, ništa nećete dobro uraditi.

Džobs je to znao. Došao je u Apple 1997. godine, kompaniju koju je osnovao i iz koje je „izbačen“ deceniju ranije, i zatekao je haos. Video je razjedinjenost. Video je nedostatak smera. Cjelina je postala manja od zbira njenih djelova.
Da bi se izborao sa tim, Džobs je kao prioritet broj jedan stavio tonuću Apple-ovu proizvodnju – želio je da šta god kompanija napravi bude izuzetno dobro.

Rezultat je bio jedan od najupečatljivijih preokreta u istoriji poslovanja. iPod. iPhone. iPad. Novi i unaprijeđen dizajn računara. Maloprodajne radnje koje su izgledale kao iz budućnosti.

Fokusirajući se na 30 procenata, najbolje od najboljeg, Apple je povratio svoju reputaciju kompanije koja stvara jednostavne, čiste i prelijepe proizvode koje je zadovoljstvo koristiti.

Kompanija se i danas ističe na osnovu filozofije koju je razvila pod Džobsovim vođstvom.

Kako da pravilo 30% radi za vas?

Lako je raditi stvari koje su zabavne i zanimljive. Ali ne zaboravite da svaki zadatak, svaki projekat, zahtijeva određenu količinu resursa. Bez obzira na to da li sami vodite svoj biznis ili ste CEO neke kompanije – resursi su ograničeni.

Dakle, morate se zapitati:

Da li resurse koristim na najbolji mogući način?
Da li sam fokusiran na 30% – to jest, da radim samo najbolje od najboljeg?
Ili gubim vrijeme na stvari koje mi samo odvraćaju pažnju?

Potrebno je dobro da razmislite kako biste pravilno odgovorili na ova pitanja. Zatim, nakon što odgovorite na ta pitanja, izvršite potrebna prilagođavanja. To će vjerovatno značiti odustajanje od stvari koje vas na neki način zanimaju ili od stvari koje vam dobro idu.

To može značiti otkazivanje sastanaka.
Propuštanje prilika.
I donošenje teških odluka. Jer zapamtite, niko ne može sve.

Ali ako budete dovoljno uporni, trud će vam se sigurno isplatiti.