Najveći pad prodaje automobila od 2008. godine

Podijeli

Prodaja automobila širom svijeta će u 2019. godini, kako se očekuje, zabilježiti najveći pad od finansijske krize 2008. godine, jer je splasnula tražnja potrošača – od Sjedinjenih Država do Kine.

Globalna prodaja automobila će, kako se procjenjuje, pasti za oko 3,1 milion jedinica u tekućoj godini, što je veći pad nego 2008., objavio je ekonomski tim agencije Fitch Ratings, pozivajući se na podatke koje je prikupila Međunarodna organizacija proizvođača motornih vozila.

Iz Fitcha poručuju i da usporavanje prodaje automobila utiče na pad globalne proizvodnje.

“Pad globalnog tržišta automobila od sredine 2018. ključni je pokretač pada globalne proizvodnje, a perspektive prodaje automobila znatno su se pogoršale u odnosu na naša očekivanja iz maja mjeseca”, izjavio je Brajan Kulton, glavni ekonomista Fitcha, a prenosi CNBC.

Globalna prodaja putničkih automobila pala je na 80,6 miliona jedinica u 2018. godini sa 81,8 miliona jedinica godinu ranije, što je bio prvi godišnji pad od 2009. godine, saopštila je ta agencija a prenosi Tanjug.

Globalna prodaja vozila ove godine vjerovatno će pasti za dodatnih četiri odsto, na oko 77,5 miliona prodatih vozila.

Pad tražnje u Kini, najvećem svjetskom tržištu automobila, glavni je faktor koji se krije iza globalnog pada prodaje u ovoj godini.

Naime, prodaja automobila u Kini pala je za 11 odsto od januara do kraja oktobra u poređenju sa istim periodom prošle godine. Kulton smatra i da su slab rast kreditiranja, veća prodaja polovnih automobila i novi standardi vezano za emisiju štetnih gasova uticali na manju prodaju novih automobila u Kini.

Prodaja u SAD je takođe suočena sa problemima, a kompanije General Motors, Ford i Honda smanjile su proizvodnju usljed “hlađenja” tržišta automobila.

Fitch predviđa da će prodaja u SAD pasti za oko dva odsto na 16,9 miliona vozila u 2019. godini.

I druge zemlje, poput Brazila, Rusije i Indije, suočene su sa padom prodaje, a očekuje se da će slična situacija zadesiti i zapadnu Evropu.