Zaimović: Bankarski sektor je najuređeniji dio crnogorske ekonomije

Podijeli

Bankarski sektor je najbolje uređen dio ekonomskog sistema Crne Gore, što je godina na izmaku najbolje pokazala. Prvi put smo se suočili sa stečajem dvije banke i pokušajem kreiranja krize u bankarskom sektoru, ali je sistem pokazao vitalnost. Naredne godine nas čeka zahtjevan posao za sve banke – nezavisna procjena aktive, koji će dokazati moju tezu da je bankarski sistem stabilan. U godini pred nama ne očekujem ni posebno značajne korekcije u visini kamatnih stopa, kazao je u intervjuu Pobjedi Esad Zaimović glavni izvršni direktor Hipotekarne banke.

Na pitanje kako procjenjuje situaciju u bankarskom sektoru, u narednom periodu, naročito nakon stečaja u dvije banke – Atlas i IBM, Zaimović ističe da je bankarski sektor najbolje uređen dio ekonomskog sistema Crne Gore.

“Godina koja je na izmaku je to najbolje pokazala. Prvi put smo se suočili sa stečajem dvije banke i pokušajem kreiranja krize u bankarskom sektoru, ali je sistem pokazao vitalnost i godinu završavamo kao rekordnu po svim pokazateljima. Iako je smanjen broj banaka u sistemu, svi pokazatelji poslovanja su na istorijski najboljim vrijednostima, to je nedavno i saopštio guverner Centralne banke Crne Gore”, naveo je.

Početak godine, prema njegovim riječima, bio je vrlo izazovan.

“Stečaj dvije banke, koji je uzrokovan internim problemima u tim bankama, pokušao se iskoristiti za destabilizaciju cijelog bankarskog sektora, a preko toga i ukupnog ekonomskog sistema. Određeni politički subjekti, uz jaku medijsku podršku, praćenu tendencioznim analizama i komentarima od strane tzv. analitičara su željeli da izazovu nesigurnost kod deponenata i klijenata banaka u Crnoj Gori, sugerišući im da je sistem nesiguran, da treba povlačiti novac iz banaka, što bi na kraju za posljedicu imalo blokadu čitavog sistema. Reakcija Udruženja banaka i Centralne banke Crne Gore je bila pravovremena i efikasna, što pokazuju i rezultati koje sam spomenuo, kazao je.

Na konstataciju novinarke da su kamate na kredite visoke a na depozite niske i da je tzv. spred veliki, Zaimović navodi da će takvih komentara u javnosti uvijek biti, nezavisno od visine kamatnih stopa.

“Mogu samo ponoviti da visina kamatne stope nije jednostrana odluka bilo koje od banka, ona zavisi od mnogo faktora. Kao što je spomenuto u saopštenjima Centralne banke, kamatne stope su na istorijskom minimumu. Nisam siguran da se nekom administrativnom intervencijom može uticati na dodatno sniženje kamatnih stopa, previše je to kompleksna problematika. Kvalitetni programi će uvijek biti u mogućnosti da se daleko povoljnije zadužuju od prosječnih kamatnih stopa, tako da nemamo primjedbe od strane prvoklasnih klijenata, postoji veoma izražena konkurencija među bankama za finansiranjem takvih klijenata i za njih su kamatne stope veoma niske, niže su od tri odsto na godišnjem nivou”, dodao je.

Ne očekuje posebno značajne korekcije u visini kamatnih stopa, kao što i ne očekuje da će doći do značajnijeg odliva depozita tim povodom.

“Tržište kapitala još nije dovoljno razvijeno, građani se i dalje radije opredjeljuju da oročavaju slobodna novčana sredstva kod banaka nego da investiraju u obveznice. Moja preporuka klijentima, prvenstveno onima koji imaju slobodna novčana sredstva na rok duži od godinu dana, jeste da dio svog novca ulažu i u obveznice, prvenstveno crnogorske državne, jer one nose dosta solidan prinos, uz minimalni rizik”, ocijenio je Zaimović

Komentarišući novi set bankarskih zakona, koji je nedavno usvojen, kazao je da je bankarski sistem u procesu usklađivanja sa evropskim standardima, “što podrazumijeva kontinuirano donošenje novih zakonskih i podzakonskih akata”.

“Taj proces će trajati, mi ćemo se truditi da kroz Udruženje banaka imamo što bolju komunikaciju sa Centralnom bankom, kako bismo se blagovremeno pripremali za nova rješenja. Takav je slučaj i sa procesom AQR (Asset quality review), što bi se moglo prevesti kao nezavisna procjena aktive, koji nam predstoji tokom naredne godine. To će biti veoma zahtjevan posao za sve banke, koji će trajati minimum šest mjesci, i koji će, siguran sam, dokazati moju tezu da je bankarski sistem stabilan. Pored toga, predstoji nam usklađivanje sa svim novim zakonskim rješenjima, od kojih su neka već u skupštinskoj proceduri, ali mislim da su sve banke spremne za to”, ocijenio je Zaimović.