Fond solidarnosti EU dostupan Crnoj Gori i za vanredne situacije
Savjet Evropske unije donio je danas odluku da proširi ovlašćenja Fonda solidarnosti EU, pa će se osim za prirodne katastrofe, novac izdvojiti i za vanredne situacije u zdravstvu.
-Ovo će pomoći državama članicama i zemljama koje su u pregovorima sa EU da ostvare trenutne potrebe ljudi tokom pandemije koronavirusa – saopšteno je iz Savjeta EU.
Ove mjere stupiće na snagu 1. aprila, a novac iz Fonda solidarnosti biće na taj način dostupna i Crnoj Gori.
To je nedavno nagovijestio i evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji koji je u pismu upućenom premijeru Dušku Markoviću, kazao da bi sredstva iz Fonda solidarnosti EU mogla narednih dana biti mobilisana, kako bi se Crnoj Gori pomoglo da se izbori sa uticajem krize izazvane koronavirusom, prenosi Pobjeda.
U dokumentu u koji je Pobjeda imala uvid, Varhelji navodi da su poslednjih dana, evropske službe bile u bliskom kontaktu, tražeći načine na koje EU može da podrži Crnu Goru u ublažavanju krize COVID-19.
-Sa predloženim izmijenjenim zakonodavnim okvirom Fonda solidarnosti EU očekuje se u narednih nekoliko dana – da bi neka sredstva takođe mogla da budu mobilisana kako bi se pomoglo Crnoj Gori da se izbori sa uticajem trenutne krize u javnom zdravstvu – navodi Varhelji u pismu upućenom premijeru.
Zemlja koja ima pravo da aplicira na sredstva iz Fonda – a to su države članice EU i države kandidati koji su u procesu pregovora – to mogu da urade ako je direktna šteta od prirodne prijetnje procijenjena na tri milijarde eura ili 0,6 odsto njihovog bruto nacionalnog dohotka.
Predviđeno je i da se suma koju će države članice unaprijed uplaćivati poveća na 25 odsto ukupnog iznosa ili do 100 miliona eura. Prema usvojenom predlogu, prethodne uplate unaprijed (10 odsto ukupnog iznosa ili 30 miliona) su se ispostavile kao nedovoljne.
Ukoliko je prijava za sredstva uspješna, pomoć se dobija u vidu finansijskih sredstava iz Fonda. Ne kasnije od šest mjeseci nakon osamnaestomjesečnog perioda u toku kojeg sredstva moraju da se upotrebe, država primalac sredstava će morati da prikaže kako je potrošila dobijena sredstva u posebnom izvještaju.