Predsjednik Opštine Kolašin: Pomoći poljoprivrednicima, sačuvati potencijal sela
U novonastaloj situaciji koju je donijela pandemija koronavirusa i sve ono što čovjek radi da bi se odbranio od nje, prvi čovjek grada na Tari Milosav Bulatović smatra da je izuzetno važno održavati dobru komunikaciju sa građanima.
Naravno, u sadašnjim uslovima ta komunikacija ne može da bude, kako ističe, masovna, ne može da se održi organizovani sastanak, zbor mještana, sastanak Mjesne zajednice… Ipak, zato su redovnim obavještavanjem o aktivnostima preko medija, zvaničnog sajta, instagrama i FB stranice, informisali građane i o onome što rade i o onome što od njih traži Opština.
– Živa riječ, dolazak u neko selo, susret sa ljudima na propisanoj distanci i dobijene informacije od njih su nezamjenjivi u ovoj situaciji. Zbog toga smo se odlučili da zajedno sa volonterima Crvenog krsta obilazimo određena seoska područja prilikom uručivanja paketa pomoći u hrani i životnim namirnicama. Vrijedni volonteri Crvenog krsta ovih dana rade zaista veliki posao i pokazuju istovremeno i humanost i organizovanost, ali i svijest koliko je značajno da pomoć stigne kome je najpotrebnije – kazao je Bulatović.
Kao predsjednik opštine, bio je sa njima u više sela i zaseoka prostrane kolašinske opštine.
– Između ostalog, bili smo u Donjoj Morači, u Vučju, Raičevinama i Barama. Zatim na drugom kraju opštine u Vranještici, Barama Kraljskim i Kosu, a onda i u Prekobrđu i njegovim zaseocima. Prilikom uručenja pomoći, sreli bi se sa porodicama, sa komšijama iz 2-3 kuće, sa nekoliko domaćina iz jednog zaseoka. Politiku doživljavam tako da ona treba da se zasniva na stalnoj komunikaciji sa građanima. Tako i organizujem svoj posao predsjednika Opštine, jer svaki susret sa građanima daje nove mogućnosti, ali i logično stvara nove odgovornosti. Sada smo u drugačijoj situaciji, za sve nas je ovo nešto novo i neizvjesno – kazao je Bulatović.
Ljudi se vraćaju na selo
On je, kako ističe, mještanima prenio informacije o korona virusu, koje je u tom trenutku imao, kako bi građane što bolje upoznao sa opasnošću od nove i nepoznate bolesti. Posebno su razgovarali o primjeni mjera i naredbi. Na selu se, kako Bulatović kaže, drugačije živi nego u gradu, ali se sada više nego što je uobičajeno dolazi na selo.
– Dolazi se kod rodbine, možda se dolazi i iz inostranstva. Treba sve to da prate i da se informišu. I na selu je obavezna samoizolacija za onoga kome se odredi, a i na selu treba promijeniti način života dok traje borba protiv korone. Treba da nam je dovoljna svoja kuća i svoje imanje. Što manje kontakata da sačuvamo i sebe i komšije. Ako odemo do komšije da preoremo njivu, nije nikakav problem da imamo zaštitnu masku, rukavice, da sačuvamo jedni druge – priča Bulatović.
U razgovorima sa mještanima su se postavljala i pitanja o tome kakva će sada biti situacija sa penzijama, staračkim naknadama, socijalnim primanjima.
– Kazao sam im da Vlada Crne Gore sa nadležnim ministarstvima, aktivno radi da se obezbijedi kontinuitet tih primanja i da će mještani imati njihovu redovnost. I načini isplata tih primanja biće prilagođeni mogućnostima mještana na selu – kazao je Bulatović.
Naravno, razgovarali su i o poljoprivredi i složili se da će sada biti puno više onih koji će se vratiti svojim imanjima. U uslovima borbe protiv korona virusa, treba biti jači od svih trenutnih limitirajućih faktora. Generalno, proizvodnja zdrave hrane će biti jedan od naših oslonaca u periodu kada pobijedimo koronu.- Proizvodnja za uže ili šire domaćinstvo, kao i ona proizvodnja za tržište biće prioritet u narednom periodu. Ono što možemo da uradimo sa pozicije lokalne uprave, a što je izuzetno značajno za poljoprivrednike, jeste da radimo na održavanju seoske putne mreže. Tako smo već imali akciju na uređenju seoskih puteva u Prekobrđu, gdje se radilo na putu do groblja u Uljarima, na uređenju asfaltnog puta od mosta Pjenavac do mosta na rijeci Sjevernici, kao i na prilaznim putevima ka imanjima na ovom području. U predstojećem periodu ćemo nastaviti da budemo prisutni na selima i kroz distribuciju pomoći, ali i kroz razne aktivnosti da se u ovakvim uslovima sačuvaju stočarski i poljoprivredni potencijali sela. Uslov je da privremeno, čak i na selu, zaboravimo na prvog komšiju, da maksimalno smanjimo kontakte, da izdržimo ‘udare’ korone, koji nas čekaju u predstojećem periodu – zaključio je prvi čovjek grada na Tari.
Bulatović: Iako nema virusa neophodna još veća disciplina
Predsjednik kolašinske opštine Milosav Bulatović je sa ponosom istakao da za sada u ovoj opštini nema inficiranih korona virusom, poručujući da dosadašnjim zajedničkim radom nastave tu borbu.
– Znači, zajednički smo uspjeli u dosadašnjem toku borbe protiv korona virusa. To nas obavezuje da još većom disciplinom i odgovornošću dočekamo dane izazova koji su pred nama. Da još više smanjimo društvene kontakte. Moramo da shvatimo da smo najbolji prijatelji, komšije, rođaci ako smo sada fizički daleko jedni od drugih. Kroz cijelu istoriju Crne Gore, kuća i dom su bile posebna vrijednost i snaga. Borba za kuću i dom se prenosila kao amanet sa generacije na generaciju. Ostanimo sada u domu i kući da ispunimo amanete prošlog, sačuvamo se rizika sadašnjeg i obezbijedimo budućnost našim porodicama, gradu i državi – poručio je Bulatović.
Izvor: Dnevne novine