Online šoping nadmašio je sve oblike potrošnje

Podijeli

To ilustruje i podatak da je više od polovine od 12.500 evropskih građana (57 procenta), koji su učestvovali u anketi kompanije Masterkard, izjavilo da je kupovalo na mreži više nego ikada.

Pored toga, primjetan je i rekordan broj prijava za virtuelne časove kućnog fitnesa, prijavljivanja na online sajtove za filmove, TV i online učenje u izolaciji.

Istraživanje Masterkarda, sprovedeno u maju na 15 tržišta, otkrilo je da jedan od tri stanovnika Evrope (30%) troši više novca na virtuelna iskustva, a skoro dvije od tri anketirane osobe (58%) gleda TV ili filmove preko online pretplata na sajtove, prenosi B92.

Više od četvrtine ispitanika (26 %) ,,pohađa” časove vježbanja online, dok 24 odsto posjećuje virtuelne muzeje i druge sadržaje, navodi se u saopštenju Masterkarda.

Prema istraživanju, trenutni način života uticao je i na plemenitost – više od četvrtine anketiranih (28%) uplatilo je online donacije prošlog mjeseca, pri čemu je 14 procenata prvi put izvršilo donaciju.

Ljudi širom Evrope takođe koriste dodatno vrijeme koje provode u domu kao priliku da nauče neke nove vještine online. Čak dvije od pet osoba (37%) počelo je da koristi online bankarske usluge, više od četvrtine (28%) uči kako da održava zdravlje i nabavlja lijekove online, a trećina (31%) uči da kuva preko online tutorijala.

Najveći porast internet kupovina u aprilu, od čak 36 odsto, bilježe osnovne životne namirnice, a među najpopularnijim proizvodima čija je prodaja skočila slijede knjige (+32%), mašinice za šišanje (+19%) i fitnes oprema kao što su tegovi i joga prostirke (+13%).

Polovina novih online kupaca (51%) je izjavila da je ostala lojalna trgovcima iz stvarnog života.

Skoro svi (81%) vode računa o tome šta i gdje kupuju online, dok 65 procenata strahuje da će postati žrtva online prevara.