Od januara moguća elektronska provjera računa
Od januara naredne godine, kada bi trebalo da počne elektronska fiskalizacija, svi kupci će moći jednostavno da provjere da li je njihov račun ispravan, odnosno da li je trgovac naplaćeni PDV dao državi ili stavio u svoj džep. Za provjeru računa će, kazali su Pobjedi iz Poreske uprave, biti kreirana mobilna web aplikacija koja treba da pomogne smanjenju sive ekonomije.
Podsjetimo da je bilo planirano da fiskalizacija počne od januara tekuće godine, ali je zbog nepripremljenosti i zahtjeva privrede to odloženo za godinu, odnosno od januara naredne, piše Pobjeda.
Provjera
-U skladu sa tehničkom specifikacijom za projekat elektronske fiskalizacije, planirano je da se građanima, odnosno kupcima, omogući da u svakom momentu mogu provjeriti da li je račun izdat prilikom trgovine verifikovan kroz fiskalni servis, odnosno da li je promet koji je poreski obveznik ostvario i u koji je već uračunat porez na dodatu vrijednost, zaista prijavljen Poreskoj upravi. Za tu namjenu biće kreirana web aplikacija, koja će omogućavati provjer računa, koji je verifikovan ukoliko na njemu postoji jedinstveni identifikacioni kod koji generiše informacioni sistem Poreske uprave, i dostavu računa Poreskoj upravi na dalju kontrolu – objasnili su iz ovog poreskog organa.
Građanin, odnosno kupac će, ističu iz PU, biti u prilici da kontroliše, kako validnost jedinstvenog identifikacionog koda računa, tako i iznos – pojedinačnih stavki i zbirno.
-Radi što lakše i jednostavnije komunikacije pri provjeri računa postojaće mogućnost i skeniranja QR koda sa računa pomoću pametnih telefona i ostalih uređaja savremenih tehnologija. To znači da će svi građani biti u prilici da provjere regularnost izdatih računa, ali i da nepravilnost prijave Poreskoj upravi, dajući na taj način doprinos suzbijanju sive ekonomije – objasnili su iz Poreske uprave.
Odziv
Na pitanje kakav odziv građana očekuju kroz ovaj pojednostavljeni način njihove kontrole iz Poreske uprave su kazali da vjeruju da će biti masovan.
-Imajući u vidu da su građani i kroz prethodne projekte, po put projekta „Budi odgovoran“ pokazali visok stepen odgovornosti i netolerancije na sivu ekonomiju, Poreska uprava očekuje da će već od samog početka projekta elektronske fiskalizacije veliki broj građana aktivno učestvovati u sankcionisanju neregularnog poslovanja – objasnili su oni.
To se očekuje, navode oni, posebno imajući u vidu savremene alate za komunikaciju koje ovaj projekat donosi, kao što su web i mobilna aplikacija.
-Ti alati će omogućiti da se fotografisanjem računa i dostavom poreskom organu, automatski provjere svi aspekti računa, i povratna informacija brzo i jednostavno vrati kupcu – kazali su našoj redakciji iz PU.
Podsjetimo da je Zakonom o elektronskoj fiskalizaciji predviđena kazna od 8.000 do 40.000 eura za pravno lice ako ne izdaje fiskalne račune korišćenjem fiskedbe Zakona o fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga. Prije puštanja sistema u produkciju obveznici će, kako se navodi, proći kroz testnualnog servisa i još niz prekršaja. Od 2.000 do 12.000 eura predviđena je i kazna za preduzetnika, a od 1.300 do 4.000 eura za fizičko lice…. Predviđene su i druge kazne veće od važećih. Poreska uprava je prije nekoliko dana saopštila da su donijeli pravilnike kojima su bliže uređuju odrfazu u kojoj će biti mogućnosti da otklone eventualne greške u funkcionisanju fiskalnog servisa.
Donešeni su pravilnici o sadržaju prijave oznake operatera fiskalnog servisa, načinu generisanja identifikacionog koda obveznika fiskalizacije i načinu dostavljanja podataka i generisanja oznake o poslovnim prostorima obveznika fiskalizacije, o sadržaju i načinu ovjere knjige računa, dostavljanja računa bez jedinstvenog identifikacionog koda računa i načinu provjere računa za koji je realizovan postupak fiskalizacije. Objavljen je i Pravilnik o obliku i strukturi poruka i sigurnosnim mehanizmima za razmjenu poruka fiskalnog računa i načinu dostavljanja računa koji su izdati u slučaju prekida stalne internet veze. Kako su pojasnili podzakonskim aktima bliže su definisane odredbe zakona, te stvorene normativne pretpostavke za realizaciju projekta elektronske fiskalizacije – saopštili su iz PU.
Primjenom fiskalizacije biće, kako podsjećaju, omogućen automatski prenos podataka o realizovanom prometu sa naplatnih uređaja i računovodstvenih sistema poreskih obveznika direktno na server, odnosno u bazu podataka PU. Kako objašnjavaju, projekat elektronske fiskalizacije ima za cilj efikasniju borbu protiv sive ekonomije, praćenje regularnosti poslovanja poreskih obveznika, uspostavljanje većeg stepena poštovanja poreskih propisa, ali i modernizaciju načina komunikacije državne uprave sa privredom u skladu sa tehnološkim razvojem i trendovima automatizacije poslovnih procesa. Sve to će, kažu, imati značajne benefite i za državu i za privredu, te se očekuje značajan rast javnih prihoda, ali i unapređenje poslovnog ambijenta.
Stigle 18.492 prijave
Na pitanje kako su zadovoljni dosadašnjim učešćem građana u provjeru računa, iz PU podsjećaju na kampanju ,,Budi odgovoran“.
-Građani već dugi niz godina aktivno učestvuju u aktivnostima Poreske uprave na suzbijanju sive ekonomije, prijavljujući uočene nepravilnosti koje ukazuju na neregularno poslovanje privrednika, kako putem kol-centra, tako i putem projekta „Budi odgovoran“. Kroz ovaj su tokom prethodnih šest i po godina evidentirane 18.492 prijave. Od toga se 9.103 prijave odnose na nepravilnosti vezane za neizdavanje fiskalnih računa i neevidentiranje prometa – navode iz PU.
Na osnovu ovih prijava inspektori su izvršili nadzor i izrekli prekršajne naloge u vrijednosti od preko dva miliona eura.