Podgorički ugostitelji traže ukidanje ograničenja rada do 22 časa

Podijeli

Udruženje ugostitelja Podgorice dostavilo je Nacionalnom koordinacionom tijelu za zarazne bolesti i gradonačelniku Podgorice Ivanu Vukoviću inicijativu za izmjenu ili ukidanje mjera ograničenja rada do 22 sata restorana, kafana, kafeterija, hotelskih restorana i sličnih ugostiteljskih objekata na teritoriji glavnog grada, piše Pobjeda.

Iz Udruženja naglašavaju da uvedena mjera ima daleko više negativnih posljedica nego pozitivnih efekata i da se njome dovodi u pitanje opstanak na tržištu velikog broja privrednih društava koja obavljaju ovu djelatnost.

U otvorenom pismu, koje potpisuje 37 vlasnika poznatih podgoričkih lokala, ističu da su saglasni sa stavovima predsjednika NKT-a Milutinom Simovićem da se i ekonomijom brani javno zdravlje, te da ekonomske mjere, pored onih iz sfere medicine i javnog zdravlja, moraju biti u fokusu Vlade i glavnog grada, piše CdM.

“Kao udruženje koje predstavlja svoje članove, ali i ostala privredna društva koja se bave ovom djelatnošću, smatramo nužnim da javnost upoznamo sa alarmantnom situacijom u kojoj se nalazimo i finansijskim gubicima koje trpimo, a sve kao posljedica ove mjere”, piše u saopštenju.

Napominju da je, prema nezvaničnim podacima, na teritoriji glavnog grada registrovano oko 1.700 ugostiteljskih objekata, te da ta privredna djelatnost, ako se uzme u obzir broj zaposlenih i njihov doprinos plaćanjem poreza, prireza i taksi budžetima, države Crne Gore i glavnog grada predstavlja jedan od stubova nosilaca ekonomije glavnog grada i države, ocjenjujući da je ovakvom mjerom ovaj stub uzdrman više nego ikad.

Značajan broj ugostitelja iz glavnog grada bio je prinuđen da otpušti veliki broj zaposlenih, kako bi troškove poslovanja sveli na minimum i koliko toliko ublažili posljedice ove mjere.

“I pored toga situacija je i više nego zabrinjavajuća i smatramo da ugostitelji u glavnom gradu plaćaju preveliku cijenu, koju će na duže staze osjetiti i državna ekonomija zbog smanjenja priliva u budžet po osnovu brojnih dažbina koje ova privredna društva izmiruju”, navode oni.

Smatraju i da ne postoje objektivni i legitimni razlozi da rad lokala u Podgorici bude drugačije definisan od rada lokala na Primorju, naročito zbog činjenice da u ljetnjim mjesecima u Podgorici ugostiteljski posao dobija smisao u večernjim satima, najviše zbog visokih temperatura.

“Uzevši ovo u obzir, uz poštovanje mjera NKT-a koje se odnose na fizičku distancu, higijenu i ostalo, smatramo da je ova inicijativa utemeljena, te da ukidanje ove mjere ne može proizvesti negativne posljedice po zdravlje građana Podgorice i Crne Gore”, ističe se u saopštenju.

Konstatuju i da niti jedan klaster oboljelih od virusa kovid-19 nije potekao, prema zvaničnim podacima, iz nekog od ugostiteljskih objekata sa područja glavnog grada.

U dopisu Udruženja ugostitelja Podgorice navedeno je 37 lokala podgoričkih lokala koji umnogome podižu imidž glavnoggrada koji svojim radom doprinose obogaćivanju kulturne ponude Podgorice.

Inicijativu su potpisli vlasnici: restorana Hemera, Štrudla, Gostiona 1928, Pod volat, Sicilia, 100 manira, Muštuluk, Kensington, Dorian Gray, zatim Kultura kluba Tarantino, konoba Avlija, Lanterna i Bandići, Caffe Taormina, džez kluba Sejdefa, Bluzbara, kafoteke Caffe, pivnice Munchen, Sport Pub, noćnog kluba Velvet, kao i Goodfellasa, All Caffea, Džada caffea, Libre caffea; picerije Me gusta, Šamrok Puba, engleskog paba Ragina glava, bara Zeppelin, Loft WWW Caffea, La Cultura Caffea, zatim Artip Company, Kobajagi Pab, Kayman Caffea, picerije Corto Malteze, kafea Zrno i La vert.

Sličnu inicijativu prošle sedmice uputili su Nacionalnom koordinacionom tijelu i ugostitelji iz Berana, gdje su kafići i restorani potpuno zatvoreni.