Green Home: Ministarstvo i EPCG da iznesu plan za TE Pljevlja
Nevladina organizacija Green Home pozvala je Ministarstvo ekonomije i Elektroprivredu Crne Gore da objave informaciju i iznesu plan za Termoelektranu Pljevlja nakon isteka radnih sati, koje, kako navode, slijedi za nepunih 20 dana, a možda već i danas.
“Prema proračunima Energetske zajednice iz jula ove godine, TE Pljevlja će utrošiti dodijeljenih 20.000 radnih sati u novembru ove godine, dok je u Izvještaju o implementaciji iz 2019. godine, predviđeno da će TE Pljevlja potpuno utrošiti maksimalno dozvoljene radne sate, već sada u oktobru. Nakon što je od 1. januara 2018. godine iskoristila dozvoljenih 20.000 radnih sati, TE Pljevlja se mora zatvoriti”, navode iz “Green Home”.
Rad, dodaju, može nastaviti samo ako uskladi tehnologiju sa standardima i Direktivom o industrijskim emisijama za nova postrojenja, što se, navode iz “Green Home”, čak i sa planiranom rekonstrukcijom neće desiti do 2023. godine.
“Osnovnim proračunom i dinamikom potrošnje sati iz prethodnih godina ovaj broj je sveden na nulu, dok javno ne postoji informacija o tome. Ministarstvo Ekonomije treba da obavijesti građane da li je Crna Gora zaista tražila produžetak radnih sati od Energetske zajednice i kakav je ishod takvog zahtjeva. Očekivajući da će spomenuti zahtjev rezultirati negativnim odgovorom, postoji li plan u slučaju gašenja TE Pljevlja koji neće ići na štetu građana, u smislu povećanja cijene uvozne struje”, stoji u saopštenju.
U “Green Home”-u smatraju da je ovo krizno vrijeme za TE Pljevlja i “ekstremno skupu cijenu uglja, izračunatu i u životima i zdravlju građana”, ključni momenat i poziv da se okrenemo čistoj energetskoj tranziciji, u kojem uz konsenzus građana, naučne zajednice i donosilaca odluka treba donijeti održivija rješenja za proizvodnju energije i grijanje Pljevalja.
“Produžavanje života TE Pljevlja od 2023. godine uz planiranu toplifikaciju je utopija, od kojih na ovu poslednju gubimo vrijeme već 40 godina. Čak i da se rekonstrukcija ostvari i dalje ulažemo novac u još 30 godina eksploatacije uglja, zagađivanja životne sredine i trovanje građana Pljevalja i svih građana Crne Gore. Ukoliko želimo da pratimo sve ambicioznije evropske klimatske i energetske ciljeve, moramo imati jasne korake i planove ka dekarbonizaciji uz postepeno napuštanje uglja i osiguravanje novih radnih mjesta za zaposlene u sektoru uglja, na kojima se mora raditi na vrijeme i koji će u svakom trenutku biti dostupni javnosti.
Iz ovih razloga još jednom pozivamo predstavnike EPCG i Ministarstva ekonomije da zainteresovanoj javnosti daju odgovore na pitanja od suštinskog značaja za budućnost koja treba biti zdrava, zelena i održiva za sve građane Crne Gore”, saopšteno je iz organizacije „Green Home“.