Ristić: Montenegro Airlines ne može opstati sa 155 miliona eura pomoći

Podijeli

Zakon o konsolidaciji Montenegro Erlajnza (MA), kojim je predviđeno 155 miliona pomoći za MA, neće biti dovoljan da sačuva nacionalnog avio-prevoznika, već će morati da uslijedi i pomoć za Kovid, kazao je u intervjuu za Dan izvršni direktor te kompanije Vlastimir Ristić.

On je najavio da će do kraja godine MA završiti sistematizaciju radnih mjesta, istakao da bi uvođenje stečaja u već otpočetoj primjeni Zakona o konsolidaciji i ulaganju u MA pričinilo veliku štetu i kompaniji i društvu uopšte, kao i da je pitanje da li bi se bez MA javio koncesionar za Aerodrome.

Izjavio je i da MA ne treba gledati samo kroz bilanse stanja i uspjeha, jer je društveni značaj tog preduzeća nemjerljiv.

Ristić je rekao da bi želio da od nove vlade dobije priliku da iznesemo viđenje stanja u MA i budućnosti kompanije.

– Jeste tačno da je kroz zakon opredijeljeno 155 miliona za MA, ali to nije dovoljno pojašnjeno. Prvo, sam zakon je donesen prije ikakvog saznanja o pandemiji. Postoji dio zakona, kojim su opredijeljena sredstva za održanje poslovanja u ovoj godini, bez ikakvog saznanja da će ono biti dodatno otežano. Mi smo koristeći samo dio sredstava iz ovog dijela zakona, za devet mjeseci sačuvali poslovanje. Od, po zakonu ukupno opredijeljenih 11 miliona eura u 2020. godini za tekuću l ikvidnost dobi li smo 7,185 miliona. Pa ipak MA devet mjeseci posluje bez pomoći za Kovid i isplaćuje redovno plate – rekao je on.

Ristić tvrdi da, od kada je MA, isplaćuje redovno i doprinose na plate, te da ne duguju iz poslovanja u ovoj godini ni euro Aerodromima Crne Gore.

– Procijenili smo da prvo sve što možemo moramo uraditi sami, racionalizovati poslovanje i održati saobraćaj na nivou zadovoljenja društvenih potreba, pa tek nakon toga, nakon iscrpljenih svih sopstvenih opcija, moraćemo se obratiti osnivaču za pomoć zbog Kovida. Poslije prvih šest mjeseci mogu da kažem da smo uspjeli, a za devet mjeseci se nadam da trend neće puno odstupati. Biće sve jasnije nakon analiza koje upravo radimo za treći kvartal, ali imamo pravo na blagi optimizam i nadu da smo u mjeri mogućeg uspjeli da umanjimo efekte Kovida na poslovanje MA – naglašava on.

Prema njegovim riječima, gubitak 85 odsto prihoda je izazov i za mnogo veće i stabilnije kompanije nego što je MA. Kada je pomoć potrebna aerodromima, kontrolama letjenja, onda je, ističe, jasno u kakvoj je kompanija situaciji.

– No, nećemo očajavati. Imamo pravo da se borimo do kraja uz uvjerenje da ćemo ipak zaštititi društveni interes koji poslovanje MA nosi sa sobom. Dakle, mi treba da mjerljive parametre poslovanja pokažemo novoj vladi. MA nije preduzeće čiji se smisao postojanja sagledava samo kroz bilanse stanja i uspjeha. MA nije kao svako drugo preduzeće osnovan da bi pravio profit, već ima društveni značaj i obavlja društvenu funkciju, koja je bila naročito vidljiva u pandemiji i vidljiva je i sada, kada MA skoro pa sam leti ka Crnoj Gori i iz Crne Gore. I ovakvo stanje će potrajati. Moramo imati svijest da zakon neće biti dovoljan da se sačuva MA, da će morati da uslijedi pomoć za Kovid. Kvantifikovaćemo je, uvažavajući društvenu solidarnost i poslovnu skromnost, da pokušamo da sa minimumom pomoći sačuvamo kompaniju. Zakon je uslov opstanka, ali nije dugoročno dovoljan – kazao je Ristić.