Kultura bezbjednosti hrane: Novi zakonski zahtjevi na nivou EU

Podijeli

EU planira da u zakonodavstvo uključi kulturu bezbjednosti hrane. Primjena kulture bezbjednosti hrane efikasno smanjuje ranjivost kompanije na prevare sa hranom.

Ova svijest dobija na snazi, čak i na najvišem političkom nivou. Komisija EU je sada revidirala Uredbu 852, jedan od pravnih stubova za bezbjednost hrane u EU. Sada je objavljena radna verzija opštih zahtjeva za kulturu bezbjednosti hrane. U ovom članku je sumirano sve što treba da znate o ovom razvoju događaja.

Kultura bezbjednosti hrane stigla je u redovne higijenske zahtjeve. Nakon što je Globalna inicijativa za bezbjednost hrane (GFSI) ažurirala svoje kriterijume za benčmarking u februaru 2020. godine, EU takođe planira da konceptu kulture bezbjednosti hrane da trajno mjesto u zakonodavstvu. Novi zahtjevi mogu se naći u Uredbi (EC) br. 852 / 202X na temu higijene hrane koja se trenutno revidira, prenosi portal dqs-cfs.com.

Pozadina uvođenja kulture bezbjednosti hrane na nivou EU

Uvođenje zahtjeva za kulturu bezbjednosti hrane na nivou EU vezano je za Codex Alimentarius. Codex Alimentarius razvija i usvaja standarde za hranu koji služe kao referenca za međunarodnu trgovinu hranom. Zasnovan je na pretpostavkama i odlukama Komisije Codex Alimentarius, zajedničkog tela Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) i Svetske zdravstvene organizacije (WHO) Ujedinjenih Nacija.

Tri cilja Codex Alimentariusa:

  • Zaštitita zdravlja potrošača;
  • Osigurati poštenu praksu u međunarodnoj trgovini hranom;
  • Koordinirati sve poslove u vezi sa prehrambenim standardima koje rade međunarodne vladine i nevladine organizacije.

Sve države članice EU članice su Komisije Codex Alimentarius. 2003. godine pridružila se i sama Evropska unija. Ona dijeli odgovornosti sa zemljama EU, u zavisnosti od stepena usklađenosti odgovarajućih zakonskih odredbi.

Šta će se promijeniti i kada?

Očekuje se da će komisija Codex Alimentarius u narednih nekoliko mjeseci usvojiti reviziju svog standarda o opštim principima higijene hrane.
Revizija sadrži povećane zahtjeve za dobrom higijenskom praksom. Između ostalog, oni su projektovani da bolje izbjegnu unakrsnu kontaminaciju alergena tokom berbe, transporta ili skladištenja hrane. Kultura bezbjednosti hrane igra važnu ulogu u prevenciji i stoga je uvedena kao opšti princip.
Promjena Codex standarda i očekivanja potrošača i trgovinskih partnera da hrana proizvedena u EU ispunjava ovaj standard čine neophodnim da se u regulativu EU uključe opšti zahtjevi za kulturu bezbjednosti hrane.

Zašto je kultura bezbjednosti hrane toliko važna?

Cilj kulture bezbjednosti hrane je podizanje svesti i poboljšanje ponašanja zaposlenih u pogledu bezbjednosti hrane. Korporativna kultura koja vrjednuje bezbjednost hrane pokazuje zaposlenima direktno i indirektno da je bezbjednost hrane važna i neophodna za uspjeh u kompaniji. Ovo utiče na ponašanje zaposlenih i pomaže im da se ponašaju na odgovarajući način.