Slijede mjeseci potrošnje: Ne možete dati banci da se bavi vašim finansijama, one su vaše

Podijeli

Predstoje nam decembar i januar, mjeseci kada tradicionalno najviše novca trošimo i kada je kućni budžet na udaru.

Dušan Uzelac, urednik portala “Kamatica” daje savjete kako planski uštedjeti.

“Ne možete dati banci da se bavi vašim finansijama, one su vaše”, ključna je poruka Uzelc, prenosi RTS.

Kraj godine je i vrijeme kada se svode računi, a Uzelac ističe da će mnogi godinu završiti sa nulom.

“Decembar je mjesec troškova, januar je najduži mjesec u godini, sumnja se da ima 60 dana, kako ga doživljavaju finansijski”, rekao je Uzelac.

Smatra da je najveći problem što ne zarađujemo dovoljno.

“Svaki oblik finansijskog planiranja u kućama je mitsko biće, rijetko se viđa. Ne uče nas tome ni u školama. Sprovedena je genetska lutrija kod kojih roditelja smo zapali, kako je to rađeno u kući”, rekao je Uzelac.

Ipak, ističe da su finansije prilično predvidive i da možemo napraviti neki okvirni budžet i da je to i rješenje svih finansijskih problema. Problem se, navodi, u finansijama i dešava kada nismo nešto uradili prije šest mjeseci.

“I to je ujedno i moj savjet koliki god da su prihodi, mali ili veliki, svi bismo voljeli da imamo više. Za početak, podijelite troškove na mjesečne i godišnje. Godišnji su oni koji najviše prave problema i niko ih ne vidi. Evo niko ne vidi da je će doći Nova godina, registracija auta…”, savjetuje Uzelac.

Ističe da je za početak dovoljno da krupne godišnje događaje popišemo – registracija automobila, polazak u školu, proslava slave, godišnji odmori, obnova garderobe.

“Znači sve ono što je normalno funkcionisanje finansijsko staviti na papir”, dodaje Uzelac.

Ukazuje da se obično u tim momentima shvati da nema novca i da se nije nešto dobro računalo, a nije se računao neki vanredni trošak u trenutku kada je sve ostalo raspoređeno.

“Ne možete dati banci da se bavi vašim finansijama, one su vaše. Nije to obaveza da u decimalu upisujete sve, svaki vaš trošak, već onako grubo da ne dočekate neke momente u toku godine, a da nemate novca”, preporučuje Uzelac.

Nijesmo imuni na potrošačku kulturu

“Crni petak” je prošao, a da li je dokaz da imamo više ili manje para, pa čekamo sniženja i ne razmišljamo da li možemo da se zarazimo? Za Uzelca je to dokaz da nijesmo imuni na potrošačku kulturu koja nam se iz godine iz godine sve više plasira.

”Mi imamo kontinuiranu informaciju o pandemiji, čuvaj se, pazi se, nemoj da izlaziš bez prijeke potrebe, a onda s druge strane dođe taj potrošački praznik, svima se plasira informacija dođi, proći ćeš povoljnije, kupićeš ono što nijesi do sada i onda dođemo do toga da oni koji zagovaraju bezbjednost tumače to na jedan način, a oni koji žele da kupe nešto negiraju to”, smatra Uzelac.

Dodao je da je sada pitanje kakav će biti epilog – da li su potrošači zadovoljni što su kupili neku stvarčicu ili su se zarazili. Objašnjava da su ta sniženja simulirana, taj praznik je uvezen iz inostranstva i ima potpuno drugu dimenziju na drugim tržištima koja su mnogo veća.

Ne može da kaže da je u pitanju obmana, jer ima akcija koje se sprovode, ali ne u onoj mjeri kako to funkcioniše u svijetu. “Jeste povoljnije, ali ne kao u svijetu”, ocjenjuje Uzelac.

Što se tiče “cyber ponedeljka”, navodi da postoje proizvodi koji ne mogu da se kupe, a da se ne pipnu ne probaju i neophodno je otići na lice mjesta, ali je svakako online trgovina zastupljena i u porastu.

Odjednom su, kaže, građani nagrnuli da kupuju online, pa je bilo problema u dostavnim kapacitetima.