Termoelektrana Pljevlja, TE Pljevlja, EPCG, Elektroprivreda Crne Gore

Nastavak pregovora s Evropskom energetskom zajednicom: Traži se rješenje za TE Pljevlja

Podijeli

Pregovori sa Evropskom energetskom zajednicom o nastavku rada Termoelektrane (TE) Pljevlja, kojoj je isteklo ranije odobrenih 20.000 sati rada sa ekološki neprihvatljivom tehnologijom, biće nastavljeni ove sedmice, a rezultat bi mogao biti poznat za četiri do pet mjeseci.

Sagovornik lista Vijesti, koji je upućen u pregovore, smatra da je malo vjerovatno da će se tražiti zatvaranje TE, iako nijesu završene ranije preuzete obaveze da se njena modernizacija završi u prethodnoj godini, jer je i drugim zemljama odobreno prolongiranje rokova.

TE Pljevlja sada čini 40 odsto domaće proizvodnje električne energije, a u sušnim periodima taj procenat je i preko 50 odsto. Njeno gašenje bi značilo da Crna Gora mora da uvozi ogromnu količinu električne energije, što bi uticalo na rast cijena struje za građane i privredu 20 do 25 odsto, gubitak 1,2 hiljade radnih mjesta u TE i Rudniku uglja, pad nacionalnog bruto domećeg proizvoda (BDP), smanjenje prihoda državnog budžeta, dok bi kasa Opštine Pljevlja bila prepolovljena.

Da su šanse za “crni scenario” minimalne, smatraju i u Ministarstvu kapitalnih investicija i Elektroprivredi (EPCG), koja upravlja Termoelektranom. Oni očekuju da će se pregovori uspješno završiti, da će dobiti dodatne sate rada sa sadašnjom tehnologijom, ali i da više neće biti prepreka da se ekološka rekonstrukcija završi u predviđenom roku do kraja naredne godine.

Iz EPCG su listu kazali da ukupna vrijednost ulaganja u implementaciju mjera zaštite životne sredine za TE Pljevlja iznosi preko 65 miliona eura.

“Projekat ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja vrijedan je 45 miliona EUR, a projekat nastavka korišćenja i fazne rekultivacije deponije Maljevac 21 milion, od kojih je dio novca obezbjeđen iz kreditnog aranžmana sa Svjetskom bankom. Oba projekta su uveliko u fazi implementacije i do sada je od planiranih 65 već uloženo preko 25 miliona EUR, od čega u projekat ekološke rekonstrukcije preko 11 miliona”, saopšteno je iz EPCG.

Ekološka rekonstrukcija obuhvata izgradnju sistema za odsumporavanje i za denitrifikaciju, unapređenje rada elektrofilterskog postrojenja i izgradnju sistema za tretman otpadnih voda.

“Građevinska dozvola je pribavljena, u toku je faza inženjeringa i izrade potrebne dokumentacije za izvođenje radova. Početak radova je planiran za proljeće ove godine, dok se puštanje u rad sistema za odsumporavanje, denitrifikaciju i unapređenog elektrofilterskog postrojenja, upravo tretiranih Direktivom o industrijskim emisijama, planira za period jun-jul naredne godine. Granične vrijednosti obuhvaćene obimom projekta ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja kao postojećeg postrojenja su u potpunosti u skladu sa najstrožijim graničnim vrijednostima propisanim direktivom EU”, naveli su iz EPCG.