Priprema se zakon koji bi “uništio iPhone kakav poznajemo”
Apple i Google imaju sličnu “politiku” kada su u pitanju njihove prodavnice aplikacija. Ipak, ono po čemu se razlikuju, mijenja stvari gotovo iz korjena za tvorce programa.
Dok Apple ne dozvoljava da se aplikacije na njihove uređaje skidaju sa bilo kod drugog mjesta osim sa App Store, Google to dozvoljava svojim korisnicima (mada ne preporučuje).
Naravno, i jedna i druga kompanija uzimaju procenat od developera kada se video-igra ili neka druga aplikacija preuzmu sa zvaničnih prodavnica. Upravo takvom načinu distribucije, developeri pružaju sve veći otpor, a nedavni primjer je kompanija Epic Games, koja je povukla Fortnite iz Apple prodavnice.
Politika koju Apple vodi je dugo bila pod lupom regulatornih tijela, a sada je jedna od država u SAD, Sjeverna Dakota, predstavila zakon po kom developeri više ne bi bili ograničeni time da moraju da objavljuju aplikacije samo na App Store, a ne bi bili ograničeni ni na njihove sisteme plaćanja unutar aplikacija.
Mada bi to bilo obavezujuće samo za Sjevernu Dakotu, moglo bi da ima mnogo veće posljedice – vrlo lako bi se proširilo na ostatak SAD, a onda možda i dalje, preko granica, piše portal The Verge a prenosi B92 Tehnopolis.
Ovaj zakon bi omogućio developerima da svoje aplikacije ponude i putem alternativnih prodavnica, a velikim kompanijama bi zabranio odmazdu bilo kakve vrste u tom slučaju. Ovako bi se sav novac slivao direktno u džepove developera, pa bi samim tim i njihove usluge mogle da budu jeftinije.
Prvi čovjek za privatnost kompanije Apple, Erik Nojenšvender, pred senatskim odborom Severne Dakote rekao je da ovaj zakon “prijeti da uništi iPhone kakav poznajemo”, odnosno da će uticati na smanjenu sigurnost korisnika, kao i na performanse.
Kako kaže, dosadašnjom praksom su se trudili da zaštite korisnike, a ukoliko se omogući preuzimanje aplikacija sa svih strana, to bi ugrozilo ne samo privatnost, već i bezbjednost.
Dejvid Hajnmejer Hanson, jedan od osnivača kompanije Bandcamp (koja je takođe imala problema sa “jabukom”), smatra da bi donošenje ovakvog zakona značilo i “kraj monopolističkom ponašanju” kojim Apple gospodari tržištem.
Što se samog zakona tiče – senator Džeri Klajn rekao je kako je još potrebno o njemu razmisliti, i da se trenutno ne preduzimaju nikakve akcije.