Evropske banke i dalje sklanjaju dio dobiti u poreske oaze
Najveće banke u Evropi nastavljaju da koriste poreske oaze za knjiženje dijelova dobiti, trend koji se od 2014. malo promijenio uprkos tome što je objavljivanje profita po zemljama postalo obavezno, navodi se u izvještaju Poreske opservatorije Evropske unije (EU).
Nezavisno istraživačko tijelo, koje je sufinansirala Evropska unija, saopštilo je da je istraživanje 36 velikih evropskih banaka pokazalo da su u poreskim oazama uknjižili ukupno 20 milijardi eura ili oko 14% ukupne dobiti, iako je malo njih tamo poslovalo.
Dobit koju su banke rezervisale u poreskim oazama iznosi oko 238.000 po zaposlenom, u poređenju sa 65.000 eura u neporeskim oazama, navodi se u izvještaju.
“To sugeriše da se dobit knjižena u poreskim oazama prvenstveno premješta iz drugih zemalja u kojima se proizvodi usluga”, dodaje se.
Reuters piše da su bankarski porezi postali osjetljivo pitanje, a vlade ostale bez značajnih novčanih sredstava usljed pandemije kovid virusa.
Izvještavanje po zemljama koje bi trebalo da rasvijetli unutrašnje prakse poslovanja banaka nije uspjeloda promijeni ponašanje uprkos tome što su poreska pitanja visoko na dnevnom redu, navodi se u izvještaju.
“Ambicioznije inicijative – poput globalnog minimalnog poreza na dobit sa stopom od 25% – možda će biti potrebne za suzbijanje korišćenja poreskih oaza u bankarskom sektoru”, dodaje se.