Profesorica Ekonomskog fakulteta očekuje stabilizaciju cijena ove godine
Stabilizacija cijena hrane i nafte na svjetskom tržištu može se očekivati ove godine, ocijenila je profesorica Ekonomskog fakulteta u Podgorici Danijela Jaćimović.
Ona je kazala i da je potrebno usvojiti izmjene Zakona o akcizama, kako bi se ublažio rast cijena goriva.
“Normalno da treba usvojiti, trebalo je i ranije usvojiti te mjere”, navela je Jaćimović u Jutarnjem programu TVCG.
Prema njenim riječima, rast cijena i inflacija se kod nas više analizira sa političkog, a manje sa ekonomskog aspekta.
Jaćimović smatra da je rano donositi zaključke o tome da li su poskupljenja “pojela” program Evropa sad, jer je njegova primjena tek počela.
“Mislim da tek na kraju ove godine možemo sumirati rezultate i efekte”, navela je Jaćimović, prenosi portal RTCG.
Ona je saopštila i da smo svi svjesni poskupljenja u Crnoj Gori.
“Ja bih rekla da smo mi sada ušli nekako u neki inflacioni spin”, navela je Jaćimović.
Govoreći o trenutnim političkim dešavanjima u Crnoj Gori, Jaćimović je kazala da je za ekonomiju uvijek važno da imamo brze i efikasne donosioce odluka i vladu koja ima iza sebe značajnu parlamentarnu podršku.
Govoreći o kretanjima na globalnom planu, ona je podsjetila da je pandemija donijela dovoljno turbulencija koje se osjećaju i u ekonomiji.
Cijene nafte, kako je rekla Jaćimović, zavise i od odnosa Rusije i Ukrajine, a svi očekuju stabilizaciju.
Jaćimović je dodala da je prošla godina dovela do 100 odsto povećanja cijene nafte, što se naravno odrazilo i na cijene u Crnoj Gori.
“Očekuje se u ovoj godini rast cijena nafte od svega 12 odsto i neka stabilizacija”, kazala je Jaćimović i dodala da treba u tom dijelu usvojiti olakšice i za građane Crne Gore.
U prošloj godini prosječan rast cijena hrane u svijetu je bio 25 odsto. Od toga je ulje poskupilo 80 odsto, žitarice 40 odsto, a nešto manje mlijeko i šećer.
“To se naravno sve reflektuje na domaće cijene. Svjetska organizacija za hranu projektuje da će se cijene stabilizovati i planiran je rast cijene hrane od pet odsto u ovoj godini”, kazala je Jaćimović.
Dobri signali su što se, kako je navela, ekonomije Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Evropske unije (EU) dobro oporavljaju.
Kina, kao glavni provajder ponude, i dalje ima nultu toleranciju prema kovidu.
“Tako da, s vremena na vrijeme, Kina zaustavlja cijele gradove ili regione i tako obustavlja proizvodnju. Tako da, iako, smo skoro na kraju pandemijske krize, odnos ponude i tražnje nije uspostavljen”, navela je Jaćimović.
Ona je zaključila da se tokom ove godine očekuje izlazak iz pandemije i uspostavljanje regularne ponude i tražnje.