Crna Gora ne odustaje od programa ekonomskog državljanstva, uprkos kritikama EU
Vlada neće ukinuti program ekonomskog državljanstva do kraja ove godine, saopštili su Radiju Crne Gore u Ministartsvu ekonomskog razvoja, nakon pitanja hoće li preduzeti nešto povodom stalnih upozorenja iz Evropske unije o štetnosti dodjele pasoša investitorima.
“Pažljivim tumačenjem izvještaja o napretku, a imajući u vidu uslove Evropske komisije po kojima se može aktivirati mehanizam za suspendovanje bezviznog režima, Ministarstvo je ocijenilo da eventualno produženje programa, uz zadržavanje maksimalnog broja aplikacija koje se mogu podnijeti ne bi ugrozilo pregovarački postupak i ne bi dovelo do ukidanja bezviznog režima koji građani Crne Gore uživaju prema državama članicama”, saopštili su iz Ministarstva.
Nijesu u to sigurni u Centru za građansko obrazovanje. Upozoravaju da bi uporno oglušivanje Vlade o stavove evropskih zavničnika moglo koštati crnogorske građanje ukidanja slobodonog kretanja po zemljama EU.
Milica Zindović navodi i da produženje programa ekonomskog državljanstva može dovesti i do, kako kaže, inflacije sumnjivih investitora:
“Najbitnije je, što treba naglasiti, da ovakve odluke Vlade predstavljaju cijelu državu kao jednog neozbiljnog, nedoslednog, nekredibilnog i neposvećenog partnera u očima Evropske unije.”
Tako ocjenjuje i ministar ekonomskog razvoja Jakova Milatovića, kojem je prije 20-ak dana ambasadorka EU Oana Kristina Popa poslala pismo u kojem je eksplicitno zahtijevala ukidanje tog programa.
“Tipičan primjer političke neodgovornosti jednog od najviših funkcionera u ovoj državi i to ne daje dobru sliku o nama u Briselu. Ono što je interesantno i što treba naglasiti je da je isti ministar svojevremeno najavljivao obustavu ovog programa. Sada, nekoliko mjeseci kasnije, vidimo da se ta data riječ ne drži i nekad se čini da državni interes Crne Gore nije na prvom mjestu”, kazala je Zindović za Radio.
Iz Milatovićevog resora podsjećaju da su program naslijedili od prethodne Vlade i dodatno ga unarijedili, kao i da će sa krajem 2022. definitivno staviti tačku na dodjelu ekonomskih pasoša.
“Ministarstvo je utvrdilo da je Program ekonomskog državljanstva dao doprinos crnogorskoj ekonomiji, prevnstveno razvoju sjevera. U predlogu odluke za produženje istog, Ministarstvo je predložilo i određene izmjene kojima se program stavlja i u službu razvoja inovacione politike čime se pojačava ekonomska koristi”, naveli su iz Ministarstva.
Uprkos tome, profesor sa beogradskog FPN-a Veran Stančeić smatra da bi crnogorska Vlada trebalo ispuni zahtjeve Evrope, dok od briselskih zvaničnika očekuje:
“Vjerovatno da će ponovo upozoravati do određenog trenutka, kada onda nastupi tišina i određeno zahlađenje u čitavom procesu. Mislim da bi trebalo poslušati sugestije Brisela i EU”, kaže Stančević.
Samo od početka godine, Vlada je dodijelila 43 ekonomska pasoša, od čega dvije trećine ruskim državljanima.