Kako je Putin uništio rublju
Rusija je svojim građanima zabranila kupovinu američkih dolara, čime je, kako ocjenjuje CNN, dovršena izolacija ekonomije koja je nekada imala ambicije da se pridruži globalnom klubu finansijskih sila.
Tek nakon globalne finansijske krize 2008, ruski predsjednik Vladimir Putin i njegovi ljudi promovisali su rublju kao potencijalnu alternativu američkom dolaru, tvrdeći da bi trebalo da bude dio globalnog finansijskog sistema. Rusija će postati jedna od pet najvećih svjetskih ekonomija, tvrdili su tada.
Putinova želja za dominacijom nad svojim susjedima, počevši od napada na Gruziju 2008. pa do aneksije Krima 2014. i invazije na Ukrajinu, uništila je ono što je ostalo od ekonomskih snova autoritarnog čelnika, navodi CNN.
Početkom 2008, za jedan američki dolar moglo se kupiti otprilike 25 rubalja. Ruska valuta je od tada značajno depresirala, a sankcije Zapada uvedene kao odgovor na invaziju na Ukrajinu gurnule su je u slobodan pad.
Streloviti pad rublje
U srijedu se za jedan američki dolar moglo kupiti 117 rubalja, nakon što je valuta pala za 10% i dosegla novi rekordno nizak nivo, prenosi Index.hr.
Posljednji pad uslijedio je nakon što je ruska centralna banka zabranila Rusima kupovinu američkog dolara i naredila bankama da limitiraju isplate s računa u stranoj valuti na 10.000 dolara u sljedećih šest mjeseci.
Sergej Aleksašenko, bivši zvaničnik ruskog ministarstva finansija i centralne banke, opisao je strategiju kao “nevjerovatnu glupost” koja bi mogla da dovede do napada na banke.
“Očito je odliv deviznih depozita iz ruskih banaka premašio prognoze Banke Rusije i doveo u pitanje sposobnost banaka da podmire svoje obaveze”, napisao je i dodao da je “najveća greška koju monetarna vlast može da napravi je da dira privatnu štednju”.
Finansijski krah
Rusija se trudi da spriječi finansijski krah otkako su Sjedinjene Države, Evropska unija i drugi zapadni saveznici uveli sankcije velikom dijelu bankarskog sistema zemlje, uključujući zamrzavanje stotina milijardi dolara vrijednih rezervi koje je Moskva godinama gomilala. Analitičari procjenjuju da je više od polovine ruskih rezervi strane valute i zlata sada izvan granica.
Centralna banka je više nego udvostručila kamatne stope na 20 odsto i privremeno je zabranila ruskim brokerima prodaju hartija od vrijednosti u vlasništvu stranaca. Vlada je naredila izvoznicima da razmijene 80% svojih deviznih prihoda za rublje, a rezidentima Rusije zabranila je bankovne transfere izvan Rusije.
Rublja je bila pod jakim pritiskom, a neuspjeh Moskve da odbrani valutu dovešće do teške situacije. Rusija je vodeći izvoznik nafte i gasa, ali mnogi drugi sektori njene ekonomije oslanjaju se na uvoz.
Agencija Fitch smanjila je kreditni rejting Rusije i upozorila na neispunjavanje obaveza.
“Dalje pojačavanje sankcija i predlozi koji bi mogli da ograniče trgovinu energijom povećavaju vjerovatnoću političkog odgovora Rusije koji uključuje barem selektivno neplaćanje njenih obaveza prema državnom dugu”, piše u saopštenju te agencije.
Rusija na rubu bankrota
Čak i s Rusijom na rubu bankrota, zapadne zemlje nastavljaju sa sankcijama. Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo zabranili su uvoz ruske energije, a Evropska unija je rekla da će ove godine pokušati da smanji uvoz prirodnog gasa za 66%.
Odluka centralne banke da spriječi Ruse da kupuju američke dolare označava kraj rublje, smatra Anders Aslund, ekonomista i bivši savjetnik ruske vlade.
“Svaka konvertibilnost rublje je gotova. Putin je uništio rublju”, napisao je Aslund.
Čitajte još: