Evo kako su sankcije uticale na svakodnevni život Rusa
SAD, Velika Britanija i EU uveli su mnogobrojne sankcije Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu, a stotine međunarodnih kompanija su povukle svoje poslovanje iz zemlje.
Građani su već počeli na svojoj koži da osjećaju posljedice tih mjera – rastu cijene osnovnih proizvoda, a nekima prijeti gubitak posla.
Index.hr piše da su potrošačke cijene proizvoda u Rusiji skočile za 2.2% u prvoj sedmici invazije, s time da su najviše porasle cijene prehrambenih proizvoda.
Uvedene sankcije se ne odnose na prodaju lijekova, ali mnoge velike prevozničke kompanije obustavljaju saradnju s Rusijom te je već sada teško doći do nekih medicinskih proizvoda.
Otkako je Rusija napala Ukrajinu, naglo je pala vrijednost rublje, zbog čega su mnogi trgovci podigli cijene. Daria, koja živi u centru Moskve, kaže da za sada u prodavnicama nema praznih polica.
“Hrane neće nestati, ali će poskupjeti. Ne mogu ni zamisliti koliko bi mogla poskupjeti, strah me o tome razmišljati”, kazala je.
Jan, državljanin EU koji živi i radi u Moskvi, rekao je da je 20. februara naručio namirnice za 5500 rubalja, a da ga sada to isto košta 8000. Dodao je da se cijena mlijeka udvostručila u proteklih 15 dana.
Cijene šećera i žitarica već su ovog februara bile oko 20% više nego prije godinu dana. Ruska državna novinska agencija Tass objavila je da su neki trgovci pristali na ograničeno povećanje cijena nekih osnovnih proizvoda na 5%, dok su drugi uveli ograničenje na to koliko neko može kupiti osnovnih namirnica poput brašna, šećera i ulja.
“Kupili smo 4 kilograma kafe, 4 litra suncokretovog ulja, 4 litra maslinovog ulja i četiri boce viskija. Naručili smo i tromjesečnu zalihu tableta za visoki krvni pritisak jer je do nekih lijekova već sada teško doći”, rekla je Daria.
Posljednji iPhonei
U Rusiji je porasla i cijena mobilnih telefona ali i televizora. Velike kompanije poput Applea, Ikee i Nike više ne prodaju svoje proizvode u Rusiji, piše BBC.
Daria je već neko vrijeme razmišljala o kupovini novih laptopova za svoju porodicu, no sada se premišlja s tom odlukom jer je vidjela da cijene konstantno rastu.
“Prenosni računari su početkom februara koštali oko 70.000 rubalja, ali su do kraja mjeseca poskupjeli na 100.000, koliko smo mi platili. Zatim je njihova cijena porasla na 140.000 rubalja. Sada ih više nema, sve je rasprodato”, kazala je Daria.
Nije kupila punjače za iPhone iako je Apple je 2. marta poručio da će zaustaviti prodaju svih svojih proizvoda u Rusiji. Poskupjeli su i novi automobili.
Pavel, univerzitetski profesor sa ženom i dvoje djece, kazao je da su cijene aparata za domaćinstvo na dan početka rata porasle za gotovo 30%. Uspio je kupiti frižider, šporet, veš mašinu i kuvalo za vodu, a samo dan prije zatvaranja Ikee naručio je i jedan krevet.
Gubitak kupaca i posla
Ruske banke uklonjene su iz međunarodnog platnog sistema SWIFT. Visa, Mastercard, American Express, Apple i Google Pay ograničili su svoje usluge u Rusiji.
“Ova situacija je značajno uticala na naš posao”, ispričala je Nataša, koja radi u fitness-centru.
“Imamo sve manje korisnika. Ljudi od nas traže povrat novca za članstvo u klubu, a nama rastu troškovi zakupa, opreme i čišćenja”, kazala je i dodala kako smatra da će mnoge firme poput njene morati da zatvori svoja vrata.
Ekaterina vodi nekoliko škola stranih jezika i kaže da već sada ima problema zbog uvedenih sankcija.
“Imamo nastavnike u drugim zemljama koje ne možemo da platimo jer ne možemo staviti novac na strane račune”, kazala je i dodala da ne zna kako će se odvijati satovi u međunarodnim grupama ako ne funkcioniše platforma Zoom.
Daria se takođe brine zbog gubitka posla.
“Za sada nema rezova u projektima koje finansira vlada, na kojima radim, ali se jako bojim da ću u jednom trenutku izgubiti posao”, objasnila je.
Daria za nametnute sankcije krivi predsjednik Putina, ali većina Rusa prati samo državne medije, koji nameću svoju propagandu. Tako da mnogi građani Rusije i dalje podržavaju Putina te za sankcije krive Zapad. Neki ne odobravaju rat u Ukrajini, ali ćute jer mogu završiti u zatvoru ako kritikuju vlasti.
“Ne možete odmah prepoznati što se događa u Moskvi. Kafići i restorani su i dalje puni, metro radi, u centru su gužve u saobraćaju”, kazala je Daria.