prodavnica, shopping, supermarket, kupovina, cart, kolica

Euro u Hrvatsku dolazi u nezgodno vrijeme inflacije: Građani strahuju od još većih poskupljenja

Podijeli

Premda nadležni uvjeravaju da nema straha i da cijene u Hrvatskoj zbog eura neće rasti u prvoj godini više od 0,2 do 0,4 posto prema iskustvima drugih zemalja, već se živim u vremenima kada cijene u Hrvatskoj i Evropi skaču kao lude i inflacija postavlja rekorde tako da nam iz dana u dan treba sve više novca da bismo kupili sve manje roba, piše splitska Slobodna Dalmacija.

List podsjeća da je Vlada napravila zakon o euru čiji start čeka službeni datum ulaska u eurozonu.

Očekuje se da će to biti prvi dan iduće godine i da će kurs konverzije po kojem će se prebaciti na jedinstvenu evropsku valutu biti 7,53450 kuna za jedan euro.

Tim je zakonom zabranjeno neopravdano podizanje cijena. Načelno, ali ne i kazneno. Jer kazne za to nema. Jedino se može kazniti one koji će od 5. septembra ove godine, kada započinje dvojno iskazivanje cijena, istaknuti pogrešno obračunatu cijenu u eurima ili neće istaknuti konverzijski kurs u eurima.

Za takav prekršaj pogrešno obračunate i zaokružene cijene i neisticanja kursa kazna iznosi od 20.000 do 100.000 kuna, odnosno od 2.650 do 13.270 eura.

Da bi kazne bilo za neopravdano podizanje cijena, netko bi morao izračunati koliko bi tačno morale da iznose cijene svakog proizvoda i usluga, a iz državne regulacije cijena odavno se izašlo. A ni u socijalizmu se nije moglo ni inflaciji ni cijenama stati na kraj, piše Slobodna.

Zaštita od skakanja cijena zbog prelaska na euro u najvećoj mjeri trebalo bi biti poštenje. Andrej Plenković, predsjednik Vlade, očekuje da svi akteri u društvu budu vođeni načelom poštenog prelaska na euro, pri čemu premijer ističe da monitoring udruga za zaštitu potrošača, Ministarstva gospodarstva, HGK i HUP-a, kao i medija, treba biti detaljan, precizan i oštar ako u razdoblju zamjene kune eurom ne bi došlo do neopravdanog povećavanja cijena, zaključuje list.