Novi trendovi na tržištu nekretnina: Rusima otežana kupovina zbog sankcija, Ukrajinci uglavnom traže stanove za zakup

Podijeli

Prošla godina je za real estate industriju u Crnoj Gori bila izuzetno uspješna. U prilog tome ide i podatak da su tokom 2021. stranci uložili više od 250 miliona eura u nekretnine u ovoj zemlji, što je najviši iznos na godišnjem nivou još od 2008. godine.

Najviše su u nekretnine investirali državljani Rusije (50 miliona eura) i državljani Srbije (33 miliona). U novonastalim okolnostima, izazvanim ratom u Ukrajini i sankcijama koje Crna Gora uvela Rusiji, situacija na tržištu nekretnina se bitno izmijenila i polako poprima neke nove trendove, piše beogradski magazin Real Estate. Oni su razgovarali sa Nikom Lakovićem, partnerom i izvršnim direktorom agencije Montenegro Sotheby’s International Realty.

Na pitanje kako se u prva četiri mjeseca kriza izazvana ratom u Ukrajini odrazila na tržište nekretnina u Crnoj Gori, Laković ističe da je ovo prije svega, na žalost, izuzetno loš momenat za obje nacije, i Ruse i Ukrajince.

“I jedni i drugi i dalje dolaze u Crnu Goru, s tim što sada primjetno ima mnogo više Ukrajinaca. Prema nekim procjenama, trenutno ih je oko 20.000. Dolaze i Rusi, ali više kao turisti, znatno je manje onih koji bi da kupe nekretnine jer ne mogu da plaćaju. Centralna banka im je ograničila sumu koju mogu da imaju na bankovnom računu, a pošto je Crna Gora u SWIFT sistemu, ne mogu da vrše plaćanja prema Crnoj Gori”, navodi Laković.

Kaže da Ukrajinci sada više traže nekretnine u zakup, nego za kupovinu.

“I Rusi i Ukrajinci dolaze ovde s kešom i traže u zakup nekretnine svih vrsta, što je cijene zakupa, posebno na nekim lokacijima u Budvi i Tivtu, vrtoglavo diglo. Praktično, potražnja je bila tolika da ste mogli nekretninu izdati po izuzetno visokim cijenama, tipa, luksuzan dvosoban stan u Porto Montenegru za 50.000 eura godišnje.

Kako se ova situaciju odrazila na cijene nekretnina i ko će, prema Vašim očekivanjima, ove godine najviše kupovati nekretnine u Crnoj Gori?

“Cijene nekretnina su stabilne, jedino što su porasle cijene vrhunskih, luksuznih, nekretnina, 10 do 20 odsto. Očekujem da prodaja nekretnina ostane na visokom nivou i ove godine, s tim što će vjerovatno u nekretnine u Crnoj Gori najviše ulagati državljani Srbije i regiona. Sigurno da će ova situacija pogoditi određenu nišu real estate industrije, ali potražnja je i dalje velika. Ljudi se oslobađaju novca jer se plaše inflacije i svi žele da kupe nekretninu. Investitori su se takođe prilagodili situaciji i primenjuju novu strategiju. Rizorti, koji to mogu finansijski da izdrže, pružaju mogućnost strancima, na primjer državljanima Srbije, da plate 30 ili 40 odsto vrijednosti nekretnine i da se odmah usele, a da ostatak otplaćuju na rate 36 mjeseci, bez podizanja kredita u banci”.

Koliko kriza građevinskog materijala utiče na gradnju novih projekata?

“Svi se preračunavaju i ograničavaju validitet cijena stanova, cijena je validna mjesec dana. A gradnja ne staje. U okviru Porto Montenegra aktivno se gradi luksuzni hotel SIRO Boka Place koji će biti otvoren sljedećeg ljeta. U izgradnji je i hotel iz lanca Marriott pored Starog grada u Kotoru, hotel Intercontinental u Čanju, Radisson Blu u Baru i Galeb u Ulcinju. U Kolašinu, na samoj ski stazi, otvara se Swissôtel, dok je hotel Westin još u izgradnji. U okviru projekta Luštica Bay grade se novi hoteli i golf teren sa 18 rupa, jedinstven po tome što će sa svake tačke terena igrači imati pogled na more. Sljedeći veliki projekat koji se očekuje jeste početak izgradnje hotela Four Seasons na Plavim horizontima. Bigova Bay u Kotoru je veliki projekat na 300 hektara, tu će biti nekoliko svjetski poznatih brendova i operatera”.

Vaš portfolio čine luksuzne nekretnine koje nalazite za prestižne klijente iz cijelog svijeta. Imate li trenutno neke nove bisere u ponudi?

“Trenutno imamo u ponudi dizajnerski apartman od 600 kvadrata u okviru Nikki Beach rizorta kod La Perle u Kaluđerovini, preko puta Porto Montenegra. Vlasnici stana su kolekcionari umjetnina i spektakularno su ga uredili. U ponudi je nekoliko rezidecijalnih kompleksa iznad Svetog Stefana, svaki ima četiri do pet luksuznih vila sa bazenima. Vrijednost ovakvog jednog kompleksa je iznad 10 miliona eura. Imamo i istorijske nekretnine, koje su uvijek zanimljive, kao što je palata Mrša u Perastu iz 17. vijeka. Imamo u ponudi i nekoliko nekretnina koje su dobile nagrade za arhitekturu. To su objekti na samoj vodi, sa izlazom na more, čija se vrijednost kreće od sedam do 14 miliona eura.

Koliko ste kao ogranak svjetski poznate agencije zadovoljni poslovanjem u Crnoj Gori?

“Imali smo vrlo uspješnu prošlu godinu. Intenzivno razvijamo sistem, otvorili smo i kancelariju u Budvi, pored matične u Porto Montenegru. Ulažemo dosta u marketing i nove tehnologije da bismo bilo na nivou organizacije kao u Londonu ili Parizu. Imamo strateško partnerstvo sa Sotheby’s ogrankom u Hrvatskoj i sada sa novootvorenom kancelarijom u Beogradu. Zajedno pokrivamo cijelu bivšu Jugoslaviju i očekujem da budemo vodeća snaga za luksuzne nekretnine u regionu”.

Preuzeto sa portala magazina Real estate, obrada Investitor.me